Satış Vaadi Sözleşmesinin İptali Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul satışlarında alıcı ve satıcı taraf arasında tapu memurunun huzurunda noter tarafından düzenlenen satış vaadi için düzenlenen sözleşmelere satış vaadi sözleşmesi adı verilmektedir. İleri tarihli olarak gerçekleştirilecek olan satış vaadi için düzenlenen bu sözleşmeler gayrimenkulün satılacağı tutarı gösterirken tarafların bu koşulları kabul ettiğini göstermektedir. Noter tarafından düzenlenmeyen ya da noterde tasdik onayı yapılmayan satış vaadi sözleşmeleri ise ne yazık ki hiçbir geçerlilik göstermemektedir.

Satış Vaadi Sözleşmesini Kim Düzenler?

Düzenlenen satış vaadi sözleşmesinin resmi olarak kabul görmesi için mutlaka noterler tarafından düzenlenmiş olması gerekir. Noter tarafından düzenlenmeyen sözleşmeler kesinlikle resmiyet taşımazken yine noterin bu sözleşmeyi tapu memuru huzurunda düzenlemesi gerekmektedir. Gayrimenkul satış hükmü taşımadığı için tapu sicil müdürlükleri bu sözleşmeyi düzenleyemiyor ancak tarafların talep etmesi durumunda düzenlenen bu sözleşme tapuya şerh olarak kaydedilebiliyor.

Satış Vaadi Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?

Resmi bir sözleşme olması nedeni ile satış vaadi sözleşmesinin iptalinin de resmi bir yolla gerçekleştirilmesi gerekiyor. Satış vaadi sözleşmesinin iptali için tarafların uzlaşması durumunda tarafların notere giderek sözleşmeyi iptal etmek istediklerini beyan etmeleri yeterli oluyor ve noter sözleşmenin iptalini sağlıyor. Anlaşmazlıklar durumunda ise Borçlar Kanunu içerisinde yer alan 106. madde uyarınca taraflardan birinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemesi ve haklı sözleşme iptali maddelerinin ortaya çıkması gerekiyor. Satış vaadi sözleşmesi zaman aşımı iptali için ise 10 yıllık sürenin dolması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz