Satışı mümkün olmayan taşınmazlar genel anlamda tapu siciline kaydedilmemiş, kamuya bağlı olan veya orta malı niteliği sıfatında olan herhangi bir şerh yada beyanlarla beraber iştirak halinde olan tasarruf paylar olarak bilinmekte.

Satışı yapılamayacak taşınmazlar hakkında

Satışı mümkün olmayan taşınmazlar, tapu sicilinde kayıtlı olmayan yada kamuya hizmetine bağlı olarak görünen orta mal sıfatında şerh yada beyanlarla taşınmazlar ile iştirak durumunda olan tasarruf paylarının satışı yok.

Tapu sicilinde kaydedilmemiş olan taşınmazların kadastrosu olmadığı için tescili yapılmamış ve zabıt defterlerin de de kaydı yer almayan tapusuz taşınmazlar olarak biliniyor. Kamu hizmetine bağlı olan taşınmazlar ise park ve yol gibi hükümet konağı gibi taşınmazlardır. Orta malı sıfatında olan taşınmazlar ise mera ve kışlak gibi taşınmaz mallara denmektedir.

Birçok şerh ve beyan taşınmazları ise mülkiyet hakkının devredilmesine engel olan tedbir veya haciz gibi iflas ilanı gibi şerhlerdir. İştirak halinde tasarruf edilmiş olan paylar ise Kanun kapsamında tasarruf edilmesi yasak olan taşınmazlar olarak ifade edilmekte.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz