Seçim zamanlarında taşındığınızı veya yeni taşındığınız semptin seçmen listesinde yer almadığınız da ne olur? Eğer durum bu şekilde olursa seçim zamanı ikametgah değişikliği nasıl olur? İşte sorularınızın yanıtı.

Seçim zamanı ikametgah değişikliği 

Seçim sırasında, ikametgah adresinizi değiştirmek isterseniz, bulunduğunuz semptin seçmen kütüğünde görünmek için adres değişikliğini yetkili kişilere bildirmeniz gerekmektedir. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında yer alan kanun gereğince 5749 sayılı kanun değişikliğinde seçmen kütükleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler üzerinden yeni bir düzenleme yapılabilir. Seçme kütüğünde olmak için ikametgahızının bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğüne başvurarak adres beyanında bulunmanız gerekiyor. Adres beyanı için mutlaka nüfus cüzdanınız ile gidin ve kendi üzerinizde bulunan bir faturayı nüfus müdürlüğüne iletin.

İnternetten adres değişikliği nasıl yapılır?

İnternet üzerinden adres değişikliği nasıl yapılır? İnternet üzerinden adres değiştirme mümkün mü? 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu kapsamının 50. maddesinin yedinci fıkrasına göre, adres bildirimi şahsen, iadeli taahhütlü mektup yada kargo ile elektronik imza sahipleri tarafından elektronik posta ile de yapılabilir. Elektronik posta ile adres değişikliği için Turkcell gibi operatörler ile mobil imza sözleşmesi yapılarak BTK tarafınca yetkilendirilen elektronik sertifika hizmeti bulunması şart.

Sertifika bulunması halinde elektronik eposta üzerinden başvuru yapılır ve inceleleden hemen sonra adres değişikliğiniz sistem üzerinden değiştirilerek, güncellenir. Böylelikle yeni taşındığınız bölgede ki adresiniz artık görünecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz