Şehir Planlaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir ülkenin sahip olduğu medeniyeti gösteren en önemli kriterlerin başında şehirlerinin gelişmişliği yer alır. Bu nedenle şehir planlaması büyük önem taşımaktadır. Yine şehirlerde yaşayan kişilerin de ferahı için şehir planlaması çok önemlidir. Peki, şehir planlaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Şehir Planlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şehir planlamasını yapmakla görevlendirilen kişinin söz konusu planı yapmaya uygun olup olmadığından emin olunmalıdır. Bu iş için mesleki yeterliliği ve iş deneyimi sorgulanarak karar verilmeye çalışılması önerilir.
  • Şehir planlaması yapılmadan önce mutlaka hedef planlaması yapılmalı ve bu hedefe sadık kalınarak planlama gerçekleştirilmelidir.
  • Planın yapılacağı alanda yaşayan halkın ihtiyaçları mutlak suretle göz önünde bulundurulmalı, bölge halkının ihtiyaç ve talepleri dikkate alınarak planlama revize edilmelidir.
  • Proje oluşturulduktan sonra uygulamaya alınmadan önce bölge halkının üzerinde yaratacağı olumlu ya da olumsuz etkileri tespit edilerek bunlar üzerinde çalışılmalı, olumsuz etkiler minimal seviyeye çekilmelidir. Olumlu etkiler öne çıkarılmalı, olumsuz etkilerin azaltılması içinde tüm çalışmalar yapılmalıdır.
  • Projenin hayata geçirileceği bölgede bulunan doğal ortama vereceği zarar ve oluşturacağı etkiler mutlaka incelenmelidir. Bu etkiler mümkün olduğunca en düşük seviyeye çekilmeli, bunun için gereken tüm önlemler alınmalıdır. Burada amaç şehir planlamasının yapıldığı bölgedeki doğal alanı mümkün olan en düşük seviyede hasar vererek tamamlayabilmek olmalıdır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz