Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu Planlı Alanlar İmar Yönetmeli Taslağı ile birlikte Şehircilik Anayasası için düğmeye basıldı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tara

Şehircilik Anayasası Geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu Planlı Alanlar İmar Yönetmeli Taslağı ile birlikte Şehircilik Anayasası için düğmeye basıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan taslağa göre; dikey mimari yerine yatay mimari teşvik edilecek. Sınırlandırılmalar yüzünden parsellerde yapının oturacağı alan parselin %40’ını geçemiyor iken, bu sınırlama kaldırılıp yerine %50-60 ya da 70 oranında bir sınırlandırılma getirilecek. Çok katlı binalar yerine, daha az katlı binaların tercih edilmesi amaçlanıyor. 
Ayrıca evlerin balkonlarına da düzenleme geliyor. Mevcut projelerde balkonlar, koridorun uç kısımlarına konup, odalardan bağımsız yapılıyordu. Ve koridorun önüne kapı yapılarak odaya dönüştürülmeye müsait bir vaziyetteydi. Değişim ile birlikte, balkona bağımsız bölümlerden girişe izin verilmiyor.
Emsal harici alanlar da düzenlemeye tabi tutuluyor. Mevcut yönetmelikte, avlu, kapıcı dairesi, yangın merdiveni, asansör, boşluklar, mescit, kreş, sığınak ve tesisat alanları emsal harici alan olarak kabul ediliyor ve suiistimallere konu oluyordu. Artık zemin altında kalan katlar emsal harici alan olarak kabul edilip emsal alan, parselin emsale esas alanının %30’u ile bir sınırlandırmaya tabi tutulacak.
İnşaat ruhsatından önce olarak kazı izin belgesi verilip, süreç hızlandırılacak. Artık kazıya ruhsattan üç ay önce başlanılabilecek. 
Bina İnşaatına Getirilen Kurallar
1- Arsadaki inşaat alanında yüzde 40 sınırı kalkıyor.
2- Arsadaki alanın önce mescit gösterilip sonra konuta dönüştürülmesi engellenecek.
3- Yamaçtaki apartmanlara kademeli imar şartı geliyor.
4- Uzun süre ruhsat beklemeden kazı belgesiyle inşaata başlanabilecek.
5- Binalara takılan baz istasyonu ruhsata tabi olmayacak. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.