Her yıl iki taksit halinde eşit ödenen emlak vergilerinden bazı vatandaşlar muaf tutulmakta. Peki şehit yakınları emlak vergisi ödemekle yükümlü mü? Şehit yakınları emlak vergisi öder mi? İşte sorularınızın yanıtları…

Şehit yakınları emlak vergisi öder mi?

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için devletimiz tarafından emlak vergisi alınmakta. Yılda iki eşit taksit halinde ödenmesi gereken emlak vergisinden bazı vatandaşlar muaf tutuluyor. Emlak vergisi muaflık söz konusu olduğunda elbette şehit yakınları da dahil birçok kişi muaf olabiliyor. Ancak şehit yakınlarından emlak vergisi ödememek için bazı şartların olduğunu belirtelim.

Şehit yakınları olarak emlak vergisi ödememek için şu özelliklere sahip olmak zorundasınız;

200 metrekareyi geçemeyecek ve tek bir eviniz olmalı. Yazlık bir eve sahip olmamanız gerekiyor. Emlak vergisinden muaf tutulan diğer mesken sahipleri için şartlar da bulunuyor. Tek meskeni olan ve intifa sahibi olanlar, emekliler ve hiçbir yerden geliri olmayanlar. Şehit yakınlarıyla dul ve yetimleri. Son olarak ise gazilerden de emlak vergisi alınmıyor.

Emlak vergisinden Şehit yakınları muaf tutulurken, yakınlık kapsamında çok uzak olmamak gerekiyor. Yani bir kardeşi veya annesi, babası olmak varken, birde halasının torununun kızının amcası olma durumu var. Yakınlık durumunu iyi kestirin. Emlak vergisinde ki ilk taksit ödemeleri ise Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılacakken, Kasım ayında da ikinci taksit ödemeniz gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz