Senet Nasıl Doldurulur ?

 

Kredi kartına taksit yasağı getirilmesi ile beraber senet kullanımı yeniden yaygınlaşmaya başlarken pek çok kişi senedin nasıl düzenlendiği konusunda bilgi aramaktadır. Peki, senet nasıl doldurulur?

Senet Nedir?

 

Kişinin ya da tüzel kişiliğe sahip olan kişilerin borçlu olduklarına dair bir belge vermek ya da ödeme yapmak amacı ile vermiş oldukları yazılı belgeye senet adı verilmektedir. Ülkemizde pek çok kişi senet imzalamaktan çekinmekte ve senet imzalamayı reddetmektedir. Oysaki kuralına uygun olarak düzenlenen senetlerin hiçbir şekilde zarar vermeleri söz konusu değildir.

Senet Nasıl Düzenlenir?

 

Senedin doldurulması hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar tüm alanların eksiksiz olarak doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Senedin en üst kısmında yer alan bölüme ödeme günü tarih olarak yazılmalıdır. Ardından senedin imzalandığı borcu gösteren tutar Türk Lirası ve Kuruş hanesi olarak yazılmalıdır. Numara bölümüne ise senet birden çok sayıda düzenleniyorsa bu senetler sıralanarak belirtilir. 

 

Senet nakit borç tutarı için düzenleniyorsa nakden, mal borcuna karşılık olarak ödeniyorsa ise malen yazılıp borçlu kişinin adı, soyadı, açık adresi, borcun ödenmemesi durumunda hangi mahkemelerin görevli olacağı gibi bilgiler doldurularak düzenlenir. Düzenleme yeri mutlaka doldurulmalı, düzenleme yeri yazılmıyor ise borçlu adresi düzenleme yeri olarak kabul edilecektir. Ancak bu alanında boş olması durumunda senet ne yazık ki senet ne yazık ki resmi hükmünü kaybedecektir. Yine senedin resmiyet kazanabilmesi için mutlaka alacaklı ve borçlu tarafların imzalamaları gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz