Senetler Ne Kadar Sağlıklı

/ 10 Ocak 2017 / 9.439 / 3 Yorum
Senetler Ne Kadar Sağlıklı

Senetler Ne Kadar Sağlıklı

Senet Almadan önce lütfen konuyu okuyun

Senetler insanlar için oldukça önemlidir. Çünkü Kredi kartlarının dışında, bazı kurum ve kuruluşlardan herhangi bir şey satın aldığımız veya adımıza düzenlenecek olan senetlerin altına imzamızı atarız. Senet Borç demektir. Belli bir kuralları ve belli bir geçerlilik süresi vardır. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman,eğer birine karşı senet imzalamış yada size karşı senet kullanmış iseler, bunun geçerlilik süresini kesinlikle bilmeniz gerekir.

Senet Ne Kadar Geçerlidir?

Gelelim sorumuza. İmzalanan ve adınıza göre düzenlenmiş olan bir senet’i, kanunlara göre işlemezseniz eğer “3 Yıl Geçerlilik Süresi” vardır. 3 Yıl içinde Senette yazan borcu ve diğer şartları alma hakkınız vardır. Eğer 3 yılı geçerse Senet süresi, bu sefer geçerliliğini kaybetmiş olur. Böyle bir durumda ise “ İcra Müdürlüklerine” başvuru yapılması gerekir. İcra müdürlüğü de aslında bu konuda pek bir şey yapamaz. Çünkü düzenlenen ve kesilen Senetlerin belli bir süresi olur. 3 Yıl büyük bir zaman dilimidir. Bunun içinde 3 yıl içinde Senetleri iyi bir biçimde işlemeniz ve takip etmeniz gerekiyor.

Senet ve Geçerlilik Şartları Nelerdir?

Senetlerin belir bir süresi vardır. Bu süreleri aştığınız zaman işlenmesi geçersiz olur. Geçerlilik şartlarına baktığımız zaman;

Senet İsminin yer alması

Senet düzenlemeleri yapılırken, bunun içinde kesinlikle Senet isminin geçmesi gerekiyor.

Belirli bir bedel olmalı

Düzenlenen senetlerde belirli bir bedelin olması şarttır. Yani adınıza senet düzenleniyorsa, orada zamanlara bağlı olarak ödenecek tutar “ TL” bazında yazması gerekiyor.

Kayıtsız ve Şartsız Ödeme

Ödenecek rakamların havale yada direk elden ödemelerde “ Kayıtsız-Şartsı” olması ilkesi yer alır. Kural olarak bu gereklidir. Şartsız bir biçimde, yani ödeyememe, gecikme gibi durumlarda ,paranın eksik yatması gibi ilkelerde bahane aranmaz.

Lehdarın Adı ve Soyadı

Yapılan senette, paranın kime ve ne şekilde ödeneceğine dair kesin bilgiler.

Keşidecinin İmzası

Muhatabın adı ve soyadı

Kambiyo senetlerde özellikler, borcu ödeyecek kişinin adı ve unvanı gibi bilgilere kesinlikle yer verilmeli.

Tanzim Tarihi

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız’dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

Senetler Ne Kadar Sağlıklı (3 Yorum)

 1. Bir şirkete 5 yil önce senet imzaladim.
  Simdi bu sirket baska birine senetimi satmiş
  O kisi suan senedi icraya verecegini söylüyor.bu senet gecerlimidir.

 2. Borçlu olduğum kişi senetlerini kaybetti
  Borcumu ödemek istiyorum ama kendimi nasıl güvenceye alabilirim ne yapmalıyım.

 3. Merhaba iyi günler, ben 01. 08. 2017 de araba takası yaptım noter satışında benim aracım 15000 lira gazlarının bana verdiği araç 20000 lira idi kendi hesaplarına göre benim aracı daha düşük kendilerinin aracını daha yüksek göstererek bana bir araç verdiler ve bu aracada 21000 liralık 21 senet yaptılar benim onlardan aldığım araç bozuk ve sıkıntılı çıktı ve ben bu araca 5000 lira bir masraf yaptım bu masraflardan dolayı da ödemelerde aksaklık oldu iki senet ödedim sonrada araçlarını geri verdim çünkü araç çok sıkıntılıydı bu aracı verirken benim önceki vermiş olduğum araç duruyordu onu geri istedim o aracı vermediler yani iki araçta bunlara geçti artı senetlerimi istedim haftaya vereceğiz dediler bir ayı geçti beni oyalayıp duruyorlar iki araç ve üzerime olan 19000 liralık 19 tane senet şuan galaride ben bu konuda ne yapabilirim lütfen bana bir çare yani 30,000 liraya yakın bir zararın var birde aracı alırken 2000 lirada elden verdim

  Teşekkürler