Senet Almadan önce lütfen konuyu okuyun

 

Senetler insanlar için oldukça önemlidir. Çünkü Kredi kartlarının dışında, bazı kurum ve kuruluşlardan herhangi bir şey satın aldığımız veya adımıza düzenlenecek olan senetlerin altına imzamızı atarız. Senet Borç demektir. Belli bir kuralları ve belli bir geçerlilik süresi vardır. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman,eğer birine karşı senet imzalamış yada size karşı senet kullanmış iseler, bunun geçerlilik süresini kesinlikle bilmeniz gerekir.

Senet Ne Kadar Geçerlidir?

 

 

Gelelim sorumuza. İmzalanan ve adınıza göre düzenlenmiş olan bir senet’i, kanunlara göre işlemezseniz eğer “3 Yıl Geçerlilik Süresi” vardır. 3 Yıl içinde Senette yazan borcu ve diğer şartları alma hakkınız vardır. Eğer 3 yılı geçerse Senet süresi, bu sefer geçerliliğini kaybetmiş olur. Böyle bir durumda ise “ İcra Müdürlüklerine” başvuru yapılması gerekir. İcra müdürlüğü de aslında bu konuda pek bir şey yapamaz. Çünkü düzenlenen ve kesilen Senetlerin belli bir süresi olur. 3 Yıl büyük bir zaman dilimidir. Bunun içinde 3 yıl içinde Senetleri iyi bir biçimde işlemeniz ve takip etmeniz gerekiyor.

Senet ve Geçerlilik Şartları Nelerdir?

 

Senetlerin belir bir süresi vardır. Bu süreleri aştığınız zaman işlenmesi geçersiz olur. Geçerlilik şartlarına baktığımız zaman;

Senet İsminin yer alması

 

Senet düzenlemeleri yapılırken, bunun içinde kesinlikle Senet isminin geçmesi gerekiyor.

 

Belirli bir bedel olmalı

 

Düzenlenen senetlerde belirli bir bedelin olması şarttır. Yani adınıza senet düzenleniyorsa, orada zamanlara bağlı olarak ödenecek tutar “ TL” bazında yazması gerekiyor.

 

Kayıtsız ve Şartsız Ödeme

 

 

 

Ödenecek rakamların havale yada direk elden ödemelerde “ Kayıtsız-Şartsı” olması ilkesi yer alır. Kural olarak bu gereklidir. Şartsız bir biçimde, yani ödeyememe, gecikme gibi durumlarda ,paranın eksik yatması gibi ilkelerde bahane aranmaz.

Lehdarın Adı ve Soyadı

 

Yapılan senette, paranın kime ve ne şekilde ödeneceğine dair kesin bilgiler.

Keşidecinin İmzası

Muhatabın adı ve soyadı

Kambiyo senetlerde özellikler, borcu ödeyecek kişinin adı ve unvanı gibi bilgilere kesinlikle yer verilmeli.

Tanzim Tarihi

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız’dan daha fazla bilgi almak için alt kısma Yorum yapabilirsiniz.

 

Kefilsiz Senet Geçerli midir?

 

Günümüzde aslında senet çok kullanılan bir yöntem olmasa da bazı durumlarda bazı firmalar senet ile alışveriş imkanı sunmaktadır. Bu durumda ise senet karşılığında ürün alımı da yaygın şekilde devam etmektedir. Senet, alım sırasında satıcı tarafından düzenlenmekte olup, gerekli bilgilerin doldurulması sonrasında altına imza atarak yapılan bir borç şeklidir. Senette pek çok kısım uygun şekilde doldurulmakta olup, senet hakkında merak edilen en çok sorulardan birisi de kefilsiz senet geçerli midir konusu olmuştur. Kefilsiz senet geçerliliği tabi ki vardır.

 

Açık Senet Geçerlilik Süresi

 

Senetlerin yapılmasının ardından borçlu olan kimse borcunu ödemez ise yasal haklar mevcuttur. Fakat bu yasal hakların kullanımı içinde belli bir süre konulmuş olup, açık senet geçerlilik süresi olarak bilinen süre ise 3 yıl olarak belirlenmiştir.

 

Farklı sorularınız var ise lütfen yorumlarla bize dönüş yapın..

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


19 YORUMLAR

 1. Merhabalar bir alacağımıza karşılık olarak senet aldık adam borcumuzu ödemedi seneti mahkemeye verdik süresi daha dolmadı senet 5 ay önce yazıldı fakat senet yazan kişinin adına herhangi birşey yok ve maaşlı çalışmıyor herhangi bir ödeme tahsil edebilir miyim ?

 2. Merhabalar, benim 2012de imzaladığım bir senedim var kira senedi. Son 3 ayını ödemedim ve ev sahibim tehdit ettiği için çıktım. Senetleri vermedi. Yıl 2018 ve senetleri ikide bir yürürlüğe koyup duruyor. Geçerliliği bitti diye biliyorum ama yine de emin olamadım.

  • Senetlerin ödeme tarihinden itibaren 3 yıl geçtiyse senet geçersizdir. Senedi yürürlüğe koyuyor derken senet ile alakalı herhangi bir icra takibi başlatıldıysa onun süresi 10 yıldır.

 3. Merhaba dedem zamaninda 1970 ler’de filan bi arsasini satmiş satarkende senet imzalamiş cünki arsayi resmi olarak satmamis dedem öldü arsayı alan adamda öldü o senet şimdi geçerli olurmu.

  • Merhaba, genel olarak bakıldığında senet işleme koyulmamışsa şuanki hükümlere göre geçerlilik süresi 3 yıldır. Dolayısıyla senedin bir hükmü kalmaz. bununla bitlikte arazinin 1970 lerde tapusu varmıydı, kadastro geçmişydi bunu bilmek lazım.

 4. Merhaba 2015 yılinda 1 yil kira.sozlemesi ve senet yaptım son 4 seneti ödeme yapmama.rağmen almadim ve evden ayrildim.İstese ev sahibi kötü niyetli davrana bilirmi.Kira sözleşmesin bir daha yapmadım üzerine 1’5 yıl oturdum kiramın hepsini.ödedim ama ev sahibi bana depozitomu iade etmiyor,

 5. Bir şirkete 5 yil önce senet imzaladim.
  Simdi bu sirket baska birine senetimi satmiş
  O kisi suan senedi icraya verecegini söylüyor.bu senet gecerlimidir.

  • Senet geçerlilik süresi 3 yıl olduğunu belirtmiştik. Bu konuyla alakalı herhangi bir icar durumu başlatılmışmı buna bakmak gerekiyor. 3 yıl içinde bir icra talebi başlatılmışsa 5 senede geçse senet iptal olmaz

  • Borçlu olduğunuz kişinin sanırım senetleri kaybedip kaybetmediğinnden emin değilsiniz. Şayet eminseniz zaten resmi olarak ortada bir borcunuz yok fakat emin değilseniz borcu öderken hatırladığınız kadarıyla şu tarihteki şu rakam için kullanılan çeke istinaden borucumu kapatıyorum şekilde bir sözleşme yapılabilir.

 6. Merhaba iyi günler, ben 01. 08. 2017 de araba takası yaptım noter satışında benim aracım 15000 lira gazlarının bana verdiği araç 20000 lira idi kendi hesaplarına göre benim aracı daha düşük kendilerinin aracını daha yüksek göstererek bana bir araç verdiler ve bu aracada 21000 liralık 21 senet yaptılar benim onlardan aldığım araç bozuk ve sıkıntılı çıktı ve ben bu araca 5000 lira bir masraf yaptım bu masraflardan dolayı da ödemelerde aksaklık oldu iki senet ödedim sonrada araçlarını geri verdim çünkü araç çok sıkıntılıydı bu aracı verirken benim önceki vermiş olduğum araç duruyordu onu geri istedim o aracı vermediler yani iki araçta bunlara geçti artı senetlerimi istedim haftaya vereceğiz dediler bir ayı geçti beni oyalayıp duruyorlar iki araç ve üzerime olan 19000 liralık 19 tane senet şuan galaride ben bu konuda ne yapabilirim lütfen bana bir çare yani 30,000 liraya yakın bir zararın var birde aracı alırken 2000 lirada elden verdim

  Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz