Resmi Gazete’de yayımlanan “Serbest Bölgelerde Türk Lirası ile Yapılabilecek Ödemeler Hakkında Karar” gereğince, serbest bölgelerdeki kiralar Türk Lirası ile ödenebilecek.

Serbest Bölgelerde Türk Lirası Devri
Resmi Gazete’de yayımlanan “Serbest Bölgelerde Türk Lirası ile Yapılabilecek Ödemeler Hakkında Karar” gereğince, serbest bölgelerdeki kiralar Türk Lirası ile ödenebilecek.
Serbest Bölgelerde Türk Lirası ile Yapılabilecek Ödemeler
Resmi Gazete’de yayımlanan “Serbest Bölgelerde Türk Lirası ile Yapılabilecek Ödemeler Hakkında Karar” gereğince, serbest bölgeler ve diğer ülkeler arasında olan ticarete ilişkin ödemelerin yapılmasında Türk Lirası kullanılabilecek. Serbest bölgelerde söz konusu hükmün dışında kalan tüm ödemelerde Türk Lirası kullanılabilecek.
Türk Lirası kira, ruhsat, izin, belgeler ile işleticiler tarafından sağlanan hizmet ile faaliyetlere ilişkin tarife ve ücretlerin belirlenmesinde ve ödenmesinde kullanılacak. Tarife ve ücretlerin Türk Lirası üzerinden belirlenmesi ile ilgili işlemlerin tamamlanma süresi, kararın yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren üç ay olacak. Ekonomi Bakanlığı, serbest bölgelerde Türk Lirası ile yapılacak olan ödemelere ilişkin usul ve esasları belirleyecek.
Ayrıca, söz konusu kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte 16/8/1985 tarihli 85/9801 sayılı Bakanlar Kurulu Kararlı ile yürürlüğe girmiş olan Serbest Bölgelerde Türk Lirasıyla Yapılabilecek Ödemelere Dair Karar yürürlükten kaldırıldı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.