Şerefiye Bedeli Nedir?

Cephe ayrıntıları, manzarayı görme durumu, lokasyonun ne derece olumlu olduğu gibi olgular dairelerin bedeli üzerinde önemli rol oynayan en önemli faktörlerden bir kaçını oluşturmaya yetiyor. Hal böyleyken bu tip farklılıklar ile beraber ortaya çıkan maddi ayrılıklar da bir düzen içerisinde işlemesi gereken sistemler bütününü işaret etmeye yetiyor. Taşınmaz üzerinde yer alan bu farklılıklar ile beraber şerefiye bedelini kimin ödeyeceği konusunda da kesin bir karar vermek mümkün bir konumda yer alıyor. Nitekim bu cephe, manzara gibi farklılıkların tümüne birden şerefiye bedeli denildiğini de bu noktada belirtmek gerekiyor.

Şerefiye Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Dairelerin veya iş yeri olarak kullanılacak olan taşınmazların oda sayıları, konum özellikleri aynı olsa bile ortaya çıkan belirli başlı farklı noktalar gayrimenkulün bedeli üzerinde de farklılık yaratma konusunda son derece etkin bir role sahip. Şerefiye bedelini ödemeden önce tabi ki önemli olan nasıl ve kim tarafından hesaplandığı sorusuna cevap vermek gerekiyor. Sistem Sayım programı ile beraber şerefiye bedeli net rakamlar ile beraber hem alıcının hem de satıcının önüne konuyor. Bu noktadan sonra alıcı veya satıcı arasında herhangi bir hukuksal sürecin başlaması veya şerefiye bedelinin tahsil edilmemesi gibi durum da ortadan kalkmış oluyor.

Şerefiye Bedelini Kim Öder?

Dolayısı ile daireyi satın alacak olan kişi veya kişiler şerefiye bedelini de kendi maddi imkanları ile karşılıyorlar. Şerefiye bedelini hesaplarken pek çok özelliğin dikkate alındığını da söylemek gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz