Her daire sahip olduğu özelliklere bağlı olarak değişen aralıklar ile fiyatlandırılır. Dairenin görmüş olduğu manzara, sahip olduğu metrekare, hangi katta bulunduğu, cephesi ve gün

Şerefiye Hesabı İle En Değerli Ev Nasıl Belirlenir?
Her daire sahip olduğu özelliklere bağlı olarak değişen aralıklar ile fiyatlandırılır. Dairenin görmüş olduğu manzara, sahip olduğu metrekare, hangi katta bulunduğu, cephesi ve gün ışığı alıp almaması gibi özelliklere bağlı olarak farklı fiyatlandırılmasına şerefiye adı verilmektedir. Peki, şerefiye hesabı ile en değerli ev nasıl belirlenir?
Şerefiyeye Göre Evin Değeri Nasıl Belirlenir?
Şerefiye hesabı ile evin değerinin belirlenmesinde değerleme yapılacak olan evin sahip olduğu tüm artı ve eksi yönler dikkate alınır. Değeri belirlenecek olan dairenin manzarası, cephesi, konumu, yeteri kadar gün ışığı alıp almaması, kat irtifası ve açıklığının bulunup bulunmadığı gibi özelliklere bağlı olarak fiyatı belirlenir. Aranılan kriterleri taşıyan dairelerin şerefiyesi yüksek tutulurken bu özelliklerden eksiklikleri bulunan dairelerde ise fiyatlar düşürülür. Şerefiye hesabı özellikle de kooperatiflerde son derece büyük önem teşkil eder. 
En Değerli Ev Nasıl Seçilir?
Şerefiye hesaplaması yapılırken en değerli dairenin seçiminde aranılan kriterler listelenir ve her daire bu listede yer alan özelliklere göre puanlanır. Aranılan özellikleri taşıyan daireler +1 puan kazanırken bu özelliğe sahip olmayan daireler ise -1 puan alır ve total liste tamamlandıktan sonra yapılan puanlandırma sonucu en değerli daire seçilir. Genelde binalarda en değerli daireler en üst katın bir altında yer alan güneydoğu cepheli dairelerdir. En üst katın seçilmemesi ise çatıdan dolayı kışın soğuk, yazın ise sıcak olması gibi olumsuzluklardan dolayıdır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.