Şerefiye Nasıl Belirlenir, Konut Şerefiyesi Belirleme

Aynı yapıda ya da aynı alanda bulunduğu halde farklı özelliklere sahip olan yapı ya da alanların farkının hesaplanması olarak karşımıza çıkan şerefiye, ev için nasıl tespit edilir bunun hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bahçe ya da manzara bile bu şerefiyenin hesaplanmasında etkili olabiliyor. Basit bir örnek ile, güzel bir manzaraya sahip olan ev ile duvar tarafına bakan evin fiyatı aynı değildir işte bu basit örnekten de anlayacağınız gibi evin şerefiyesi aslında evin değeri olarak karşımıza çıkıyor.

Evin şerefiyesinin hesaplanmasında neler göz önünde bulunduruluyor, ya da bu hesaplama ne gibi kriterleri bünyesine barındırıyor dilerseniz bunlara göz atalım:

  • Evin sahip olduğu manzara
  • İç ve dış cephe
  • Evin yönü
  • Evin kat durumu
  • Bahçeye bakıyor olması/olmaması
  • Gün ışığı
  • Evin açıklığı/kapalılığı
  • Evin kar irtifası

Sistem sayım programına girilen veriler doğrultusunda gerekli hesaplamalar yapılıyor ve bu hesaplamalar da şerefiyeyi en iyi şekilde belirliyor. Bir nevi evin gerçek değeri diyebiliriz şerefiye için ve bu aşamada evin manzarası büyük önem taşıyor. Özellikle yazlık bölgelerdeki evlerde şerefiye durumu büyük rakamları karşımıza çıkıyor çünkü bu tip evlerde manzara göz önünde bulunduruluyor. Evin ne karda kullanışlı olup olmadığı da hesaplama işlemlerinde karşımıza çıkıyor ve büyük bir önem taşıyor. Yukarıda belirtilen özelliklerin dışında şerefiye hesaplama işlemlerinde başka bir kriter karşımıza çıkmıyor ya da göz ardı ediliyor diyebiliriz. Evlerinizin dekorasyonu ya da konumu bu yüzden önemlidir ve her geçen yıl evinizin değerini de en iyi şekilde arttıracaktır diyebiliriz. Bu hesaplamayı yapacak ilgili kurum sizlere daha detaylı ve daha net bilgiler sunacaktır diye tahmin ediyorum.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz