Şerefiye Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Konut projelerinde sıklıkla karşılaşılan terimlerden biri de şerefiye terimi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle de konut satın almak isteyen kişilerin akıllarını karıştıran şerefiye aynı metrekare, aynı tip ve aynı özelliklere sahip olan daireler için uygulanacak olan satış fiyatının farklı olarak belirlenmesi işlemine verilen isimdir. Gayrimenkul sektörü içerisinde sıklıkla karşılaşılan bir durum olan şerefiye belirlenmesinde en sık karşılaşılan durum ise aynı katta yer alan birebir aynı özelliklere sahip iki dairenin farklı fiyatlara satılmasıdır. Peki, şerefiye nasıl hesaplanır?

Şerefiye Bedeli Neye Göre Belirlenir?

Genelde şerefiye farkının çıkmasının en büyük nedeni dairenin cephesi olarak gösterilmektedir. Soğuk iklimde yer alan şehirlerde bulunan güney cepheli daireler bu nedenle birebir aynı özelliğe sahip olan dairelerden daha yüksek fiyatlara satılırken şerefiye bir dairenin fiyatını arttırabileceği gibi düşürebilirde. Şerefiye bedelinin hesaplanmasında etkin rol oynayan faktörler arasında dairenin yönünün yanı sıra manzarası, cephesi, yüksekliği, balkon sayısı ve balkon konumu, emniyet durumu, aldığı güneş ışığı miktarı ve güvenlik durumları gibi farklı pek çok etken bulunmaktadır.

Şerefiye Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Aslında şerefiye hesabı sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü hem bu hesabı etkileyen çok sayıda faktör bulunmakta hem de bu faktörler kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde bu hesaplama işlemini çok daha doğru ve kolay bir şekilde yapabilmek adına özel şerefiye hesaplama programları kullanılmakta olup hesaplamada hesaplama yapılacak olan konutların en detaylı özellikleri girilerek sistemin otomatik olarak dairelerin şerefiye bedelini hesaplaması sağlanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz