Şerefiyelendirme Nedir? Şerefiyelendirme İçin Neler Gerekir?

Gayrimenkulün, benzer gayrimenkuller ile aynı metrekare ve aynı plan gibi özelliklerde bulunuyor olmasına rağmen konumundan dolayı daha yüksek bir değerde olması anlamına gelen şerefiyeyi, kısaca itibar değeri olarak da tanımlayabiliriz.

Şerefiye payının yüksek olması için gerekli ölçüler, söz konusu gayrimenkulün sahip olduğu manzara, konumu, yüksekliği, yönü ve cephesi, güneş alıp almaması, sağladığı sosyal imkanlar, toplu ulaşım merkezlerine olan uzaklığı, güvenlilik oranı, balkona sahip olup olmadığı, şayet ki katlar yüksek ise binada asansör bulunup bulunmaması, bahçe katında ise gürültülü olmaması gibi şeyler. Yurt dışında giriş katlarda daha yüksek olan şerefiye payı, ülkemizde yüksek katlarda daha yüksek. Ayrıca Türkiye’de havuzlu siteler, manzaralı daireler ve genel olarak güney cepheleri tercih edildiği için şerefiye payı da yüksek oluyor.

Şerefiyelendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Şerefiyelendirmenin tanımı olarak, inşaat şirketlerinin söz konusu gayrimenkulü tüm özellikleri ile ele alarak bir fiyat belirlemesi diyebiliriz. Hatta sadece satışlarda değil, kiralamalarda da önemli bir rol oynuyor şerefiye payı. Satışlar için bu payı belirleyen taraf gayrimenkul satıcısı gibi gözükse de, belirleyen bir nevi alıcı oluyor. Alıcıların tercihlerine göre belirlenen şerefiyede, çocuklu ailelerin parklara, sosyal imkanlara yönelmesinin yanı sıra yaşlı ailelerin ise giriş katları tercih etmesi büyük bir etken. Konut projelerinde fiyatların uçuk olması, satıcının yanlış şerefiye payı belirlemesinden dolayı olabiliyor. SPK belgesi olan bir gayrimenkul uzmanında yardım almak her zaman faydalı oluyor.

Şerefiyelendirme yapılırken, gayrimenkullerin tüm özellikleri ele alınarak, her gayrimenkul için bu özelliklerle belirlenen bir puan oluşturuyor. En yüksek puana sahip olan gayrimenkul tavan bedeli belirlerken, en düşük puana sahip olan gayrimenkul de taban bedel olarak ele alınıyor. Diğer daireler ise bu aralıkta bir satış bedeline sahip oluyor. Günümüzde kullanılan özel şerefiye programlarında ele alınan özelliklerden birkaçı; alanda bulunan konut adedi, toplam konut alanı, projenin rakımı, toplam parsel ve parselde bulunan blok adetleri, bloğun yer aldığı parsel, blokta ve katta bulunan daire sayısı ve şayet varsa blokta arsa sahibine ait daire adedi ve daireler arası açıklık mesafesi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz