Servet Nedir?

Kelime anlamı olarak servet zenginlik, mal, mülk ve varlık anlamına gelmektedir. Yani kişinin sahip olduğu piyasa değeri bulunan, mülkiyetinin devredilmesinin ya da satılmasının mümkün olduğu maddi ve gayrimaddi tüm malvarlığının toplam değeri o kişinin servetidir.

Kişinin sahip olduğu serveti aynı zamanda gelir getirici niteliğe sahip olmalıdır. Gelirin biriktirilen ve harcanmayan kısmı olarak ta tabir edilen servet aynı zamanda verginin ortaya çıkmasına da neden olur. Servet sahibi olan bir kişi serveti nispetinde vergi ödemekle yükümlüdür ve bunun için mal beyanı vermek zorundadır. Örneğin taşınmaza sahip olan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlüyken belirli bir tutarın üzerinde gelir elde eden kişilerde gelir vergisi ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz