Shingle Ne Demek?

Birinci dereceden deprem riski taşıyan pek çok yerleşim yerine sahip olan Türkiye’de bu nedenle çatı güvenliği çok daha büyük bir öneme sahip bulunuyor. Üretilen çatı türlerine göre malzemelerin seçimi de farklılıklar gösterebiliyor. Çatı kaplaması için kullanılan malzemeler arasında gerek kullanım ömrünün uzun olması, gerekse de maliyetlerinin daha düşük olması nedeni ile shingle öne çıkmayı başarıyor. Peki, shingle ne demek?

Shingle Nedir?

Asfalt kiremit adı ile de anılan Shingle eğimli  çatılar için özel olarak üretilen, kötü hava koşullarına ve sert rüzgâra dayanıklı özel çatı kaplama malzemesidir. Çatı eğimi yüzde 20 ve üzerinde olan çatılar için idealdir. Özellikle de çok fazla rüzgâr alan bölgelerde ağır kiremit ve türevi ürünlerin fırtınadan uçması nedeniyle yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldırmakta, uzun ömrü ve hafif yapısıyla öne çıkmaktadır. Farklı çok sayıda renk seçeneği sunulduğu için binaların dekorasyonu konusunda da yardımcı olmaktadır.

Shingle Çatı Kaplama Hangi Çatılar İçin Uygundur?

Shingle çatı kaplaması yapılacak olan çatının mutlaka gerekli eğime sahip olması gerekir. Çatının en az yüzde 20 eğimi bulunmalıdır. Eğim olmayan çatılarda yapılan Shingle uygulamaları kesinlikle başarısız olacağı için asla tercih edilmemeli, alternatif çatı çözümleri arasından seçimde bulunulmalıdır. Bu kriterlere uyan;

  • Betonarme çatılar,
  • Modern mimarı çatılar,
  • Ahşap konstrüksiyon çatılar,
  • Çelik konstrüksiyon çatılar,
  • Kubbeler,
  • Kamelyalar
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz