Şifai(Sözlü Olarak) İmar Durumu Öğrenmek

Şifai(Sözlü) İmar durumu adı üzerinde, imar durumun sözlü bir şekilde bilirkişiler tarafından öğrenilmesi anlamına gelmektedir Resmi imar durumları ilgili belediyelerden alınır. Şifai(Sözlü)imar durumlar Belediyelerden, harita bürolarından, Elinde Plan bulunan emlak danışmanlarından öğrenebilirsiniz. Fakat en sağlıklısı Belediyenin imar servisinden sorgulayacağınız Şifai imar durumudur.

Şifai İmardurumu, adından da anlaşılacağı üzere şifaen yani sözlü olarak imar durumunu gerekli mercilerden öğrenilmesi demektir. Genel anlamda Belediye imar servislerinden Resmi imar durumu – Resmi Olmayan İmar durumu öğrenme ve şifaen konuşma yoluyla öğrenme şeklinde 3 şekilde imar durumunu öğrenebilirsiniz.

Şifai imar durumu, bir binanın coğrafi konumu olarak karşımıza çıkıyor. Yola ne karda mesafede, kaç kat çıkılmış gibi yapı durumları bu konumlara göre belirleniyor ve şifai durum olarak tanımlanıyor. Planlama bürosu bu konuda sizlere daha detaylı veriyor ve yapılması gereken işlemleri de bu kurumun yaptığını belirtmek gerekiyor. Binalarınızın özelliklerini ve yapı çalışmalarını daha detaylı bir şekilde öğrenmek ve belge halinde yazdırmak isterseniz sizler de bu kurumu ziyaret ederek gerekli belgeyi alabilirsiniz. Bunun için emlağa ait tapunun fotokopisi ve kimlik belgeniz ile birlikte gelmeniz gerekiyor, aksi takdirde herhangi bir işlem yapılmıyor. Hangi yapıya nizam olmuş, kat izni nedir, kaç kat çıkılmış, yola bakan kısmı var mıdır gibi soruların cevabı bu belge ile birlikte resmi bir şekilde sizlere sunuluyor ve olası satış işlemlerinde dilerseniz bu belgeyi de kullanabiliyorsunuz.

Bazı belediyeler bu konuda sizlere daha profesyonel bir şekilde yardımcı oluyor ve online olarak sorgulama imkanı sunuyor. Tapularınız zaten belediyelerde mevcut ve dilediğiniz zaman online sorgulama işlemleri ile birlikte sizler de şifai imar durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz ve dilerseniz bu bilgileri yazıcılarınızca çıktı alarak kullanabiliyorsunuz ancak resmi belge niteliğinde olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Elektronik arşiv dosyası sayesinde tapular kayıt altına alınıyor ve bu arşivde tutuluyor. Sizler de dilerseniz bu arşive giriş yaparak kendi tapunuz ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz. Az önce de belirttiğimiz gibi bu uygulamalar tüm belediyelerde bulunmuyor ve bazı belediyeler online olarak çalışmalarını sürdürüyor.Genellikle büyük belediyelerin sunduğu bu hizmet sayesinde formalite işlemlerle uğraşmadan tek bir tık ile bilgisayar başından dilediğiniz bilgiye ulaşabiliyor ve gerekli sorgulamayı da ücretsiz olarak yine bu sistem üzerinden yapabiliyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz