Sıfır Evler İçin Emlak vergisi

Yeni inşa edilen binalar için alınan emlak vergileri, eski binalara göre farklılık gösterebiliyor. Merak edilen konular arasında, sıfır ev alanların ne kadar emlak vergisi ödeyeceği yer alıyor.

2017 Emlak Vergisi

Tüm gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi için 2017 yılının ilk taksiti 31 Mayıs tarihine kadar ödeniyor. Yılın ikinci taksiti ise Kasım ayının sonunda ödeniyor. Ödenecek olan vergi, gayrimenkulün türüne göre belirlenmiş oranlar ile kayıtlı değeri üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca vergide muafiyet ve bazı indirimler de bulunuyor. İndirimler arasında sıfır evler için de bir ayrıcalık yer alıyor.

Sıfır Evler İçin Emlak Vergisi

Yeni inşa edilmiş olan, sıfır binalardan konut alan gayrimenkul sahipleri, emlak vergisi değerinin yüzde 25’lik oranından beş yıllık süre boyunca muaf tutuluyor. Sıfır evler için emlak vergisi muafiyeti süresi beş yıl oluyor. Emlak Vergisi Kanunu 5. maddede yer alan açıklamalara göre, yeni inşa edilmiş binalardan konut sahibi olanlar için, iktisap tarihinden sonraki beş yıl içerisinde emlak vergisi değerinin yüzde 25’lik oranında muaf tutuluyor.

2017 yılında yeni inşa edilmiş binalardan konut sahibi olanlar için emlak vergisi ödemeleri 2018 yılında başlıyor. Yıl sonuna kadar belediyeye beyanname verilmesi gerekiyor.
Evin kat irtifaklı olması durumunda, kat irtifakı bulunan gayrimenkuller için arsa vergisi değil de, bina (ev, büro ve dükkan) vergisi ödeniyor. Kat irtifakı bulunan gayrimenkuller için mesken emlak vergisi geçerli oluyor.

Sıfır Evler İçin Vergi Muafiyeti

Emlak Vergisi Kanunu gereğince, tek mesken sahibi olanlar vergiden muaf tutulabiliyor. Sahip olunan tek meskenin, 200 metrekareden daha büyük bir alana sahip olmaması gerekiyor. Vergiden muaf tutulan kişiler ev hanımları, işsizler, gaziler, emekliler, engelliler, şehitlerin eşleri ve çocukları olarak sınırlanıyor. Ve sıfır ev sahibi olanlar bu koşulları sağladığı sürece emlak vergisinden muaf tutulabiliyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz