Sıfır Oranda Emlak Vergisi Muafiyeti 2019

 

Gayrimenkul vergisi bazı sahiplerine sıfır oranlı bir emlak vergisi hakkı bulunuyor. 2019 yılında sıfır oranlı emlak vergisi gereklilikleri nelerdir?Hangi kişiler Sıfır oranlı Emlak Vergisi Muafiyetinden yararlanır?

Gayrimenkul mülklerine karşı sorumlu olan emlak vergisin de belirli kişiler için muafiyet hakkı bulunuyor. Muafiyet, belirli koşulları taşıyan mülk sahipleri için geçerlidir.

İstisna koşullarını taşıyanlar, adlarına oluşturulacak vergilendirmeyi önlemek için ilgili belediyeye başvurmalıdırlar. Başvuru sırasında bir dilekçe verilir. Başvurunun onaylanması durumunda mülkte sıfır oranlı emlak vergisi uygulanır. Böylelikle durumu geçerliğini korudu sürece emlak vergisi muafiyetinden sürekli şekilde yararlanabilir.

Sıfır oranlı emlak vergisi koşulları Gayrimenkul Vergisi Kanununun 8 inci maddesinde yer almaktadır. 2019 yılında sıfır oranlı emlak vergisi koşulları nedir

 

Emlak Muafiyetinden Yararlanmak İçin gerekli Şartlar Nedir?

 

Vergi muafiyetinden yararlanılabilmesi için, 200 m²’yi geçmeyecek şekilde tek bir konuta sahip olmak gereklidir. Bu şartlı yerine getiren kişilerden;

  • Sadece bir mülke sahip olup, intifa hakkı sahibi olan kişiler
  • Emekliler
  • Gelire sahip olmayanlar
  • Ev Hanımları
  • Şehit Aileleri
  • Yetim ve Dullar
  • Gaziler

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilen kişilerdir

Emlak Vergisinin İadesi Nasıl yapılır?

 

Diyelimki emlak vergisi muafiyeti kapsamındasınız ve bunu bilmeden uzun bir süre emlak vergisini ödediniz. Bunun için sorun yapmayın 5 yıllık geriye dönüp emlak vergisi ücretlerini geri alabilirsiniz. Emlak Vergisi iadesi başvurusu dilekçesi ile belediyeye müracaat edip ödediğiniz ücretleri geri alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz