Sıfır Oranlı Emlak Vergisi Hakkından Kimler Yararlanabilir?

/ 12 Mart 2018 / 610 / 1 Yorum
Sıfır Oranlı Emlak Vergisi Hakkından Kimler Yararlanabilir?

Sıfır Oranlı Emlak Vergisi Hakkından Kimler Yararlanabilir?

Mart ayına girilmesi ile beraber milyonlarca kişiyi ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri hakkında yönetilen sorularda ayyuka çıktı. Emlak vergisi beyanı için ilk taksit ödemeleri Mart ayı içerisinde başlarken ödemesini taksitli yapmak isteyen kişilerin ise ikinci taksit ödemelerini Kasım iyi içerisinde gerçekleştirecek. Bazı koşullarda ise emlak vergisi muafiyeti uygulanıyor. Bu kişiler için sıfır oranlı emlak vergisi uygulanıyor. Peki, sıfır oranlı emlak vergisi hakkından kimler yararlanabilir?

Emlak Vergisi Muafiyetinden Kimler Yararlanır?

  • Ev hanımları
  • Şehit yakınları,
  • Emekliler,
  • Dul ve yetimler,
  • Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler,
  • Gaziler,
  • Tek konutu bulunan ve intifa sahibi olanlar

Tek bir taşınmaza sahip olmaları ve bu taşınmazların büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması durumunda sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanmaya hak kazanıyorlar. Yani yukarıdaki maddeler içerisinde yer alan kişilerin mutlaka ilgili konutlarının 200 metrekare büyüklüğünü aşmaması ve başka bir taşınmaza sahip olmamaları şartlarını taşımaları gerekiyor. Aksi durumda muafiyet hakkından yararlanamıyor ve vergi ödemesini gerçekleştirmek zorunda kalıyor.

Ev Hanımı ve Emekliler İçin Vergi Muafiyeti Koşulları Nelerdir?

Emeklilere tanınan emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanılması için mutlaka emeklinin emekli maaşından başka bir geliri bulunmaması gerekiyor. Emekli çiftin her birinin kendisine ait bir taşınmazları bulunuyorsa bu taşınmazda aile üyeleri oturuyorsa iki ev içinde muafiyet uygulanıyor. Diğer ev kirada bulunuyorsa ya da yazlık olarak kullanılıyorsa ikinci ev için emlak vergisi ödeniyor. Ev hanımlarına emekli vergisi muafiyeti için ise ev hanımının gelirinin olmaması ve konutun 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı aranıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Sıfır Oranlı Emlak Vergisi Hakkından Kimler Yararlanabilir? (1 Yorum)

  1. Merhaba.Eşimle birlikte İzmir’de oturuyoruz.İkimiz de emekliyiz Eşim Emekli sandığından ben (Cengiz) ise SSKdan. Bizlere ait 3 konutumuz var. 1.cisi Eşimin adına ve kiraya verilmiş durumda. 2.cisi hisseli, %50’si eşimin diğer %50’si ise benim (Cengiz) adına, Karşıyaka’da ve devamlı olarak burada ikamet ediyoruz. 3.ise benim (Cengiz) adına Urla’da ve sadece yazlık olarak kullanıyoruz. 3 ev de 200 metrekareden küçük ve 3’üne de ayrı ayrı emlak vergisi ödüyoruz. Bu durumda emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek bir mükellef var mıdır? ((3.evin “Cengiz’in” yazlık olarak kullanılması nedeniyle benim “cengizin” 2. evin %50 hissesi oranına isabet eden emlak vergisinden muaf olma hakkı var mıdır?)). Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar, iyi günler dilerim.