Emlak vergisi söz konusu olunca Türkiye’de tam 26 milyon vatandaş yakından ilgilenmekte. Belediyelerin tarh, tahakkuk ve tahsili olan bir servet vergisi olduğunu belirtelim.

Emlak Vergisi‘nde vergi konusuna dahil olan unsurlar ise, konut, arsa ve işyeri gibi araziler olmaktadır. Eğer bu unsurlar Büyükşehir içerisinde yer alıyorsa yüzde 100 artırımlı vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Bu bakımdan ülke genelinde konutlar için emlak vergisi oranlarının binde 1 olduğu ve işyerleri için binde 2 olduğunu hatırlatalım. Araziler için ise binde 1 vergi uygulanmaktadır.

Ancak bu durum 30 büyükşehir sınırları içerisinde yer alıyorsa, oranlar iki katına çıkmakta ve tahsil edilmektedir. Emlak vergisi ödemekle zorunlu olan kişiler, yukarıda yer alan oranları öderken, beraberinde yüzde 10‘luk bir tabiat varlıkları koruma payı vergisi ödemek zorunda kalacak.

Sıfır oranlı emlak vergisi kimler faydalanıyor?

Sıfır oranlı emlak vergisi için vatandaşların sadece emekli aylığı geliri veya dul ile yetim geliri olması gerekiyor. Bunun yanı sıra hiçbir geliri olmayan ev hanımı ile işsiz olabilir. Gazilerle beraber engelli ve şehit dul yetimleri faydalanabilir. Ülkemiz içerisinde 200 metrekareden küçük tek bir evi olanlar emlak vergisi ödemek zorunda değiller.

Bunun yanı sıra ev hanımları ile emekli ve işsizler 34 bin TL‘den fazla menkul sermaye iradı geliri bulunuyorsa, sıfır oranlı emlak vergisinden maalesef faydalanamıyor. Eğer sıfır oranlı bir emlak vergisi sorularınız varsa, aşağıdan bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz