Sığınak; güneşten, yağmurdan yani hava olaylarından ya da bazı tehlikelere karşı sığınılacak yerdir. Yani bir alanda tehlikeden koruma adına bulunan bölümdür.

Sığınaklar ne amaçla kullanılır?

Büyük bir masrafa girmeden toplu koruma imkânı sağlamaktır. Aksi bir duruma karşı olarak can ve mal kaybını en aza indirmek için amaç edinilmiştir ve gelecek olan tehlikeye karşı hazırlıklı durumda olma görüntüsü vererek amaç feragat etmektir.

Sığınaklar Kullanılacak ya da korunacak duruma göre ikiye ayrılmaktadır;

Korunacak Sığınaklar

  • Genel Sığınaklar

Trafik ve Nüfus ’un fazla olduğu bilgelerde dışarıda bulunan halkın hem hava olaylarına hem de bazı durumlara karşı korunmayı sağlamak amacıyla oluşturulan yapıdır.

  • Özel Sığınaklar

Resmi idarelerde, evlerde, fabrika ve işletme yerlerinin bahçelerinde ya da depo alanlarında bulunur. Bu yerlerde çalışan memur ve işçiler ya da bu evlerde oturan ailelerin korunmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş olan yapılardır.

Kullanılacak Sığınaklar

  • Serpinti Sığınakları

Nükleer silahların radyoaktif etkilerine karşılık olarak korunmak amacıyla oluşturulan yapılardır. Yapılan bu sığınaklar aynı zamanda biyolojik harp maddelerine, nükleer silahların zayıflamış ısı tesislerine, basıncına ve konvansiyonel silahların parçalarına karşı korunmayı da amaç edinmek için oluşumu gerçekleştirilen yapılardır.

  • Basınç Sığınakları

Basınç sığınakları genel olarak birkaç şekilde açıklanabilir. Bu durumlara örnek vermek gerekirse eğer, ışık, ısı ve basınç benzeri radyasyon durumlarında, diğer sığınaklar pek fazla işe yaramayacağından, basınç sığınakları içerisinde daha güvenli bir ortam oluşacağı için bu alanlar tercih edilmektedir. Basınç sığınakları içerisinde, o an ki afet veya diğer türden gelen tehditlere yönelik korunma amacıyla ortaya çıkmıştır. Genel anlamda devlet tarafından inşaa edildiği bilinir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz