Beklenmedik bir afet ile karşılaşma anında zaruri canlı ve cansız kıymetlerin korunması adına inşa edilmiş olan birçok korunma çeşidine sığınak denir. Ancak sığınaklarda olması gereken birçok malzeme olması gerekiyor. Bu malzemeler canlı cansız kıymetlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için gerekmektedir. Peki sığınaklarda bulunması gereken malzemeler nelerdir?

Hem can hemde mal kaybının önüne geçme amacıyla kurulan sığınaklar, nükleer ve konvansiyonel silahlarla ve beraberinde biyolojik ve kimyevi harp maddelerinin tesirinden korunmak ve bunla sınırlı kalmayıp doğal afetlerden insanları korumak ve yaşamlarının devam ettirilebilmesi adına inşa edilmiş yerlere deniliyor. Ancak sığınaklar yapılmadan önce istenilen verimin alınabilmesi için yapım öncesi birçok hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz; Sığınak yapılması beklenilen mahallinin tam olarak tespit edilip uygun görülmesi. Sığınaktan faydalanması beklenilenlerin belirlenmesi. Yapılması planlanan sığınağın diğer amaçlar içinde kullanılabilir olması.

Sığınaklarda bulunması gereken malzemeler ise AFAD‘ın kendi sitesinde duyurulmuş durumda. AFAD’a göre dışarıdaki radyoaktif serpinti ve kimyasal gaz etkisinden korunmak adına belli bir süreliğine sığınaklarda kalma durumu meydana gelebilir. Bu bakımdan tüm ihtiyaçlar planlanıp sığınak içerisinde mevcut durumda olması gerekiyor. Malzeme ve tedbirler ise şu şekilde;

 

 • – Mevsime göre şahsi giyim eşyaları, temizlik ve tuvalet malzemeleri,
 • – Yatak malzemesi, ” Bir kaç gün yetecek gıda maddeleri, içmek ve kullanmak için su, el kovası, tabak, bardak, kaşık, çatal vs.
 • – Aydınlatma malzemesi; gemici feneri, el feneri ve yedek piller vb.
 • – Yemek pişirmek için gaz ocağı,
 • – Isıtma tertibatı,
 • – Çöpleri koymak için ağzı kapalı çöp bidonu,
 • – Sıhhi malzeme, ilk yardım çantası ve lüzumlu ilaçlar,
 • – Basit aletler ve tamir takımı,
 • – Pilli radyo ve yedek pilleri, saat,
 • – Kitap vs. bazı eğlence malzemeleri,
 • – Mümkünse basit radyasyon ölçme aleti.

Vatandaşların oturmuş olduğu bina veya işyeri gibi sığınması beklenen durumlarda ise en az 4 günlük yiyecek ve içecek ile sağlık gibi malzemelerin bulundurulması ve yangın söndürme araçlarının da olması gerektiğini belirtelim. İçeceklerin ise kapalı kaplarda bulundurulması, yiyeceklerin de konserve olarak bulundurulmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz