Sigortalının Vefat Etmesi Durumunda Poliçe Ne Olur?

Ne yazık ki ülkemizde hala konut sigortaları gerektiği ilgiyi görememektedir. Konutlarda yaşanabilecek deprem, yangın ve su basması gibi çeşitli riskleri teminat altına almak üzere düzenlenen sigorta poliçeleri poliçe sahibinin ismine özel düzenlenir. Peki, sigortalının vefat etmesi durumunda poliçe ne olur?

Sigorta Poliçesi Sahibi Vefat Ederse Ne Olur?

Sigorta poliçeleri kişinin ismine özel olarak hazırlanmakta olup ismine poliçe düzenlenen kişinin vefat etmesi durumunda kişinin yasal mirasçılarının bu durumu sigorta şirketine bildirmeleri gerekir. Kanuni varis sigorta poliçesi için vefatın ardından en geç 15 günlük süre içerisinde veraset ilamını da ibraz ederek sigorta şirketine bu vefatı bildirmekle yükümlüdür. Bu şekilde sigorta poliçesi yeni kanuni varise devredilir. Sigorta poliçelerinde menfaat sahibinin vefatının gerçekleşmesinin yanı sıra bu kişinin değişmesi durumunda da aynı bildirim bulunmalıdır. Örneğin sigorta poliçesine konu olan taşınmazın satılması durumunda da hak sahibi değiştiği için bu değişiklik yapılmalıdır.

Konut Sigortası Nasıl İptal Edilebilir?

Konut sigortası poliçesi yaptırın kişinin vefat etmesi ya da konutun el değiştirmesi gibi durumlarda sigorta poliçesinin iptal edilmesi hakkı bulunmaktadır. Yeni hak sahibinin sigortanın varlığından haberdar olduktan sonraki 8 gün içerisinde sigorta şirketine başvuruda bulunarak poliçeyi iptal ettirmek istediğini beyan ederek poliçe iptali için gerekli işlemleri yapma hakkına sahiptir. Ancak 8 günlük sürenin aşılmaması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz