Simsar Nedir?, Simsarın Hakları

Simsar Nedir? Hakları Nelerdir?

Simsar veya komisyoncu belirlenen bir ücret karşılığında kendi veya müvekkili adına taşınır eşya alım satımı yapan kişi olarak adlandırılır. Komisyoncu veya simsar ile temsil ettiği kişi arasında bağlılık yoktur.

Yani simsar ile temsil ettiği kişi iş bittiğinde ayrılabilirler. Simsar iş biter bitmez sözleşmede belirtilen ücretini alır ve devam etmek zorunda kalmaz. Fakat simsar müvekkili olduğu kişi ile sözleşme imzalamak zorundadır. Simsar ile imzalanan sözleşmede bir ücret belirlenmemiş ise simsarlık gibi bir durum oluşmaz. Eğer ücret belirlenmemiş ise bu bir tacir vekilliği olur. Bu durumda ise tacire bağlı yardımcılardan biri olarak geçer.

Gümrük gibi durumlarda da simsar aynı şekilde sözleşme imzalamalı ve belirli bir ücret almalıdır. Simsar değerli evrak veya eşya alım satımı yaptığında sözleşmede belirtilen kadar ücret ya da bu alım satımda belirli bir yüzde almak zorundadır.

Simsar iş bittiğinde ücretini talep edebilir. Bunun haricinde ise işin bitmesini beklemeden de ücretini isteyebildiği durumlar vardır. İşin vekil olduğu kişiden dolayı bitmesi halinde simsar sözleşmede belirlenen fiyatı talep etme hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz