Sınırlandırma Krokisi Ne Demek

Kadastro haritalarında yapılacak olan farklı düzenlemeler nedeniyle, uygulama alanında yer alan parsellerin sınırlandırma krokileri belli başlı durumlarda düzenleniyor. Sınırlandırma işlemlerini daha kolay yapabilmek adına kadastro paftasının kopyasında maliklerin ismi yer almak zorundadır. Var olan krokide, zeminde yer alan tüm yapılar özel işaretleri ile birlikte gösterilmek zorundadır. Bu yapılardan tapuda tescili olmayanlar da parsel numarası ile yine kroki üzerindeki yerini almaktadır. Tapulama işleminden sonra açılması gereken fakat sicilde yer alan bazı sorunlar nedeniyle muvafakat verilmemiş olan kamuya ait belli başlı alanlar ölçü krokisi ile yeniden ele alınarak kendine ait yeni paftada kesik çizgiler ile gösterilmelidir.

Ölçü ve Geçici Çizimler

Sınırlandırma krokisinde yer alan sınırlar ile birlikte ölçü krokisi düzenlemesi yapılır ve elde edilen değerlere göre pafta zemin çalışması için uzun soluklu olmayan çizimler yapılır ve bu çiziler az önce de belirttiğimiz gibi belli düzenlemeler ile değişime uğrayabilir. Kadastro teknik mevzuatına göre yapılan çizimlerde herhangi bir sorun ya da aksilik olduğu takdirde çizimler baştan yapılabilir ve geçici çizimlerin en büyük avantajı da budur, herhangi bir resmi nitelik taşımadı için düzenlemelere de açık olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle belirsiz sınırlarda dengeleme planına göre, değişebilir sınırlarda ise pafta ile teknik belgelerine göre değişimler yapılabilir. Sınırların belirlenmesi ya da yeniden çizilmesi zaman alabilir ancak henüz resmi evrak niteliği taşımadığı için herhangi bir zamanlama ya da herhangi bir kısıtlama durumu söz konusu değildir.

Geçici çizimlerde herhangi bir sorun çıkmaması adına eski çiziler ile belli başlı karşılaştırmalar yapılır ve son halini aldığında da işleme alınır. Ölçü ve çizim çalışmalarında yaşanacak hata büyük sorunları da beraberinde getirebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz