İmar Affından Nasıl Yararlanılır?

İmar affının gelmesi ile mevzuata aykırı olarak yapılan ve kaçak durumunda bulunan yapılar için gerekli başvurular yapılarak yapı kayıt belgeleri ilgili yerlerden alınabiliyor. İster bakanlıkların yetkilendirdiği kurumları tercih edin isterseniz e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapın, iki şekilde de sonuç belgesini alma şansınız mevcut.

Tabi ki bu başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı tarih aralıklarının olduğunu da bu nokta hatırlatmak gerekiyor. Öncelikle imar barışı için başvuracağınız yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmesi gerekiyor. İkinci olarak yapı kayıt belgesi için yapılacak olan başvuruların 31 Ekim 2018 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Son olarak ise yapı kayıt belgesi ile beraber size çıkarılan ödeme bedelinin 31 Aralık 2018’e kadar yapılması şartlar arasında yer alıyor.

Şirket Yapıları İmar Affına Nasıl Başvuracak?

Konutlardan ayrı olarak iş yerleri ve şirketler için bir takım farklılıklar imar affı kapsamında açıklığa kavuşmuş durumda. Şirket mülklerinin yapı kayıt belgesi alabilmesi için yönetim kurulu kararı ile yetkili bir kişinin şahsının kimlik numarası ile başvuru yapılabilmesinin önü açıldı. Kim alırsa alsın, belgenin kişiye ait olarak verilmediğini ve yapı kayıt belgesinin o şirket için geçerli olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Ancak kamu kuruluşları için ayrı bir giriş yapılmasının söz konusu olduğunu ve bu konuda yapılan çalışmaların da devam ettiğini de hatırlatalım.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz