Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin şirket kurulma ve kapanmasına yönelik açıkladığı istatistiklere göre Mayıs ayında şirket kurulmasında yüzde 3,07 oranında düşüş, kapanan şirk

Kapanan Şirket Sayısında Büyük Artış
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin şirket kurulma ve kapanmasına yönelik açıkladığı istatistiklere göre Mayıs ayında şirket kurulmasında yüzde 3,07 oranında düşüş, kapanan şirket sayısında yüzde 8,20 oranında artış yaşandı.
Bir Yıllık Değişim
2017 yılının Mayıs ayı içerisinde, bir önceki yılın Mayıs ayına kıyas ile kurulan şirket sayısında yüzde 15,12 oranında artış, kurulan kooperatif sayısında yüzde 26,03 oranında artış, kurulan küçük şirket sayısında ise yüzde 21,68 oranında artış gözlemlendi. 2017 yılının Mayıs ayı içerisinde, bir önceki yılın Mayıs ayına kıyas ile kapanan şirket sayısında yüzde 56,83 oranında artış, kapanan küçük şirket sayısında da yüzde 17,48 oranında artış görülürken, kapanan kooperatif sayısında ise yüzde 9,21 oranında düşüş gözlemleniyor.
Yılın Beş Aylık Dönemi
2017 yılının ilk beş aylık dönemi içerisinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyas ile kurulan şirket sayısında yüzde 3,03 oranında düşüş gözlemlenirken, aynı dönem içerisinde kurulan kooperatif sayısında yüzde 7,78 oranında artış, küçük şirket sayısında da yüzde 11,92 oranında artış gözlemlendi. Yılın ilk beş aylık döneminde kapanan şirket sayısında yüzde 7,87 oranında artış gözlemlenirken, kapanan kooperatif sayısında yüzde 18,39 oranında, küçük şirket sayısında da yüzde 4,18 oranında düşüş görülüyor.
Sermayelerde Artış
2017 yılının Mayıs ayında kurulan şirketlerin sermayelerinin toplamı, bir önceki aya kıyas ile yüzde 4,69 oranında artış gösterdi. 2017 yılının ilk beş aylık dönemi içerisinde toplamda 30 bin 735 şirket ve kooperatif kuruldu. Kurulan 25 bin 8 limited şirket, toplam sermayenin yüzde 45,94’lük bir oranını, 5 bin 332 anonim şirket ise yüzde 54,06’lık bir oranını oluşturdu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.