Tarım Arazileri Yatırım Amacı İle Çiftçilerden Büyük Şirketler Tarafından Alınıyor

Türkiye’de her geçen gün et fiyatları artmaya devam ederken ne yazık ki yapılan hatalı müdahaleler ortaya ileriye dönük çok daha büyük sorunların çıkmasına neden oluyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) hazırlamış oldukları “Hayvancılıkta Kalkınma” başlıklı yeni bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda sektörün yaşamış olduğu sorunlara yer verilirken aynı zamanda ilerisi için çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacak bazı girişimlerde masaya yatırıldı.

Tarım Arazileri Mutlaka Korunmalı

Toplam 37 sayfadan oluşan raporda üretici kaynaklı sorunlardan talep kaynaklı problemlere kadar sektör hakkında detaylı bir inceleme gerçekleştirildi. Yaşanan en büyük sorunlardan biri ise ekilebilir tarım arazilerinin büyük bir bölümünün çiftçi kayıt sistemine dahil edilmemiş olması şeklinde gösterildi. Sonraki yılın ürün deseni bu sorun nedeni ile tam olarak görülemezken Anadolu’da yer alan çok sayıda tarım arazisi de büyük sermayelerin yatırım yapma isteği ile satılmaktadır. Yapılan bu satışlar nedeni ile çiftçi kayıt sisteminin sağlıklı çalışması hiçbir şekilde mümkün değildir.

Sorunun Çözümü İçin Değişiklik Yapılması Şart

Yayımlanan raporda “Anadolu’nun birçok cazip noktasında araziler gerçek çiftçilerden, büyük sermayeli şirketler tarafından gayrimenkul yatırımı amacıyla satın alınmaktadır. Bu şirketler satın aldıkları arazileri çiftçi kayıt sistemine dâhil ettirmeden, satın aldıkları çiftçiye kiraya vermek suretiyle yeterli istatistikî çalışmayı yapmamıza engel olmaktadır. Devlet, destekleme politikası düzenlerken tarla sahibine değil de tarlayı bizzat işleyen ve katma değer üreten çiftçiye verebileceği bir sistemi hayata geçirmek zorundadır” ifadelerine yer verilerek sorunun çözümü için yapılması gereken değişikliğe de işaret edildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz