Şişhane metrosu bundan tam 19 yıl önce yani 2000 yılında faaliyete geçti. Şişhane Taksim Hacıosman metro hattının uzunluğu ise 16.5 km olarak ifade ediliyor. Toplamda 13 istasyonu bulunan metro hattının sefer süresi ise 124 dk olarak biliniyor.

Şişhane metrosu!

1992 yılında temeli atılan ve 8 yıl inşaatın sonucunda 2000 yılında hizmet veren Şişhane Taksim Hacıosman metrosu, ortalama her gün 230 bin yolcu taşımakta. Şişhane metrosunun ana hattı üzerinde ise Sanayi mahallesi ve Seyrantepe bağlantısı bulunmakta. İşte diğer detaylar…

Şişhane metrosu durakları neler?

Şişhane, Taksim, Osmanbey, Şişli/Mecidiyeköy, Gayrettepe, Levent, 4.Levent, Sanayi Mahallesi, İTÜ Ayazağa, Atatürk Oto Sanayi, Darüşşafaka, Hacıosman Seyrantepe olarak hizmet veriyor.

Şişhane metrosunda durakları hizmet başlama tarihleri 

1992 yılında 19 Ağustos günü, temeli atılmış olan Şişhane – Hacıosman Metro Hattı’nın Taksim ile Şişhane tünelleri birleşmişti. Bu birleşme ise 16 Haziran 1994’te oldu. Taksim Şişli ile 4. Levent tünellerinin birleşmesi ise 1 yıl sonra 30 Nisan 1995’te gerçekleşti.

Şişhane Taksim Hacıosman metrosunda yer alan araçların tünele girmesi ise 11 Ocak 1999’da olurken, ilk testler ise 25 Mart günü gerçekleşti. Aradan geçen süre sonucu 2000 yılında ise, Taksim 4. levent arası hizmet başladı. Şişhane – Hacıosman Metro hattı’na Şişhane Otosayinin bağlanması ise 2009 yılında gerçekleşti.

Seyrantepe istasyonu ise 11 Kasım 2010’da olurken, son olarak Hacıosman istasyonu ise, 2011 yılının Nisan ayında hizmet vermeye başladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz