Türkiye tarihi ve doğal pek çok güzelliğe ev sahipliği yapmakla beraber bu nedenle SİT alanı son derece yüksek olan bir ülkedir. Devlet tarafından koruma altına alınan ve koruma

SİT Alanına İnşaat Yapmanın Cezası Nedir?
Türkiye tarihi ve doğal pek çok güzelliğe ev sahipliği yapmakla beraber bu nedenle SİT alanı son derece yüksek olan bir ülkedir. 
Devlet tarafından koruma altına alınan ve koruma altına alınan bu bölgelerde yapılaşmaya izin verilmeyen alanlara SİT alanı adı verilmektedir. SİT alanların korunması devletin en çok önem verdiği konuların başında yer almakta olup bu nedenle bu alanlarda yapılaşmaya karşı son derece yüksek cezalar ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Peki, SİT alanına inşaat yapmanın cezası nedir?
Dikkat! Hapis Cezası Alabilirsiniz
SİT alanı olarak belirlenen yerlerin korunması ve yağmalanmasının önüne geçilmesi için alınan önlemler her geçen gün biraz daha arttırılırken uygulanan cezalar da ağırlaştırılmaktadır. 
Şu anda yürürlükte olan yasalar kapsamında SİT alanına inşaat yaptığı belirlenen kişilere bu alanın SİT alanı olduğunu bilmeseler dahi 5 yıla varan sürelerde hapis cezası verilmektedir. Yine hapis cezasına ek olarak adli para cezası uygulamaları da sıklıkla tercih edilmektedir. Burada amaç caydırıcı cezalar vererek emsal kararlara imza atılmasıdır. Bu nedenle uygulanan para cezaları son derece yüksek tutulmaktadır. 
SİT Alanına İnşaat İzni Nasıl Alınır?
SİT alanına inşaat izni alınması son derece zordur. Ancak dönem dönem hükümetler belirli alanlara yine belirlenen koşullar altında inşaatlar yapılmasına izin vermektedir. Bu izinler genelde restorasyon çalışmalarını kapsamakta olup özelikle de tarihi SİT alanları için denetimler çok daha sıkı tutulmaktadır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.