SİT Alanında Evi Olanlara Hibe Desteği Devam Ediyor

Kültür Bakanlığı tarafından verilen ve SİT alanı sınırları içerisinde olan ev ve konak gibi yapıların restore edilmesini teşvik eden hibe kredi desteği 2016 yılında 16.2 milyon liraya yükseldi. Tarihten günümüze taşınan kültürel mirasların korunmasını amaçlayan uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka SİT alanı içerisinde bulunması ve kültür varlığı olduğu bakanlık tarafından tescillenmiş olması şartları aranıyor.

Restorasyonda Aslına Sadık Kalmak Şart!

Restorasyon yaptırırken hibe desteği almak isteyen kişilerin yapılan restorasyon işleminin mutlaka aslına sadık kalarak tamamlamış olması şartı da aranıyor. Bu uygulamalar sayesinde harabe durumda olan eski tarihi yapıların kurtarılması ve şehirlerin modern görünümüne uygun estetik bir tarihi doku zenginliği eklenmesi amaçlanıyor. Yani eski ve yeni yapıların birbirine görsel bir zenginlik katması amaçlanıyor.

Son 10 Senede 82 Milyon Lira Yardım Yapıldı 

2005 yılından 2015 yılına kadar geçen toplam 10 senelik dönemde sayıları 2 bini aşan tescillenmiş yapılara 26 milyon liralık proje yardımı yapılırken 1.729 tescillenmiş taşınmaza ise 56 milyon liralık onarım yardımı yapıldı. 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 214 tescilli taşınmaz için 4.9 milyon liralık proje yardımı ve 213 tescilli taşınmaz için ise 11.3 milyon liralık uygulama yardımı yapıldı. Bu sayede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2016 yılı içinde SİT alanında taşınmazı bulunan tescilli yapısı olanlara 16.2 milyon liralık destek verildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz