SİT Alanında Evi Olanların Hakları Nelerdir?

Sahip oldukları doğal güzellikler ve tarihi zenginlikler nedeni ile gelecek nesillere aktarılmak üzere koruma kararı alınan bölgelere SİT Alanı adı verilmektedir. Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının ve Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmelik ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında ele alınan SİT alanları için uygulanan bir takım kanunlar bulunmaktadır. Peki, SİT alanında evi olanların hakları nelerdir?

SİT Alanında Evi Olan Tadilat Yapabilir Mi?

Kişinin sahip olduğu taşınmaz kanunlarla belirlenen SİT alanı içerisinde yer alıyorsa bu durumda kişinin ne yazık ki sahip olduğu taşınmaz üzerindeki haklarına bazı durumlarda kısıtlama getirilebilmektedir. Özellikle de birinci derece SİT alanı olarak belirlenen taşınmazlarda kişinin tadilat ve değişiklik yapabilmesi için öncelikle mutlaka bakanlıktan proje onayı alması ve projesinin onaylanmasının ardından bu tadilatı yapması gerekir. İkinci derece SİT alanı ve üçüncü derece SİT alanı için uygulanan yasal yaptırımlar ise nispeten daha hafiftir.

Ruhsat ve İrtifak Hakkı Da Tanınacak

İkinci derece SİT alanı ve üçüncü derece SİT alanı olarak belirlenen alanlarda taşınmaz sahibi olan kişiler için artık bölgenin dokusuna aykırı olmayacak şekilde yapılacak olan yeniliklere izin verilecek. Buna ek olarak yine aynı bölgede yer alan taşınmazlar için kat irtifakı ve ruhsat izni verilmesinin de önü açılacak. Verilen bu izinler belediyeler ve il özel idareleri tarafından tapu siciline tescil edilebilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz