Sit Alanında Kaçak Kazı Yapmanın Cezası

Bilindiği üzere sit alanları kapsamına alan bölgelerde kazı yapma, araştırma gerçekleştirme, kültür ve tabiat varlıklarını meydana çıkarma, sondaj yapma hakkı sadece ama sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kontrolünde ve hakimiyetinde olan bir durumdur. Dolayısı ile gerekli izinleri almadan, yetki belgelerini sunmadan sit alanları içerisinde kazı yapmanın mümkün olmadığını da bir kez daha belirtelim. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Kanunu’nda yer alan bilgilere göre; bu alanlarda kazı işlemi gerçekleştirenlerin, tabiat varlıklarının bozulmasına, kültür varlıklarının tahribine ve yıkılmasına yol açan kişi veya kişiler iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandıracaktır ibaresi yer alıyor.

Koruma alanlarında yapılan her türlü tahribat, yıkım, deforme etme, kazı yapma gibi eğilimler de iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve belirli süreler ile değişen adli para cezalarına da çarptırılacaklardır.

Resmi Kazı Ücreti Ne Kadar?

Kazı yapmak isteyenlerin izin alması gereken çeşitli kurum ve kuruluşlar olduğunu biliyoruz. Bu izinleri almanızın öncesinde ise bu kurumların ilgili hesaplarına belirli ücretleri de yatırmanız gerekiyor ki resmi kazı iznini sorunsuz bir şekilde alma ihtimaliniz doğsun. Ne kadar güne yayılmış bir kazı yapacaksınız ve kaç kişi olacaksanız kişi başı 32 liralık bir harcırah masrafını ilk etapta gözden çıkarmanız gerekiyor. Farklı yerlere para ödemek durumunda kalmasanız dahi alınacak olan vergiler de sizin sorumluluğunuzda oluyor. Örneğin 3 kişi 5 gün çalıştığı takdirde yapmanız gereken ödeme miktarı 480 lira.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz