SİT alanlarındaki yapılar için yeni bir açıklama daha geldi. Koruma Kurulu, Nevşehir’de yapılan ve yıkımına karar verilen SİT alanlarında yapılar için ödenen paraların iadesi olmayacak dedi. İşte detaylar…

Koruma Kurulu, Nevşehir’de imar affından faydalanmak için verilen belgeleri detaylı bir şekilde inceledi. Ardından SİT alanları içerisinde bulunan bütün yapıların yıkımına karar verdi. SİT alanları içerisinde imar affından yararlanmak için ödenen ücret için vatandaşlar ise paralarını geri istedi. Kurul ise imar affı için doldurulan başvuru belgelerinde yapıların SİT alanında bulunması halinde ödenen ücretlerin iadesi olmayacak maddesinin yer aldığını savunarak altına siz imza attınız şeklinde ifade etti.

Nevşehir bölgesinde turizm ciddi derecede patlayınca, önüne gelen herkes sağa sola ve arkaya öne lokanta, büfe ve butik otel gibi birçok işletme açtı. Aslında SİT alanlarına inşaat yaptıklarını kendileri de kabul ediyor. Ancak SİT alanı denilince akan sular duruyor.

1 Oda için izin alındı, 30 Odada izinsiz eklendi!

Bazı kişiler Koruma Kurulu denetimi altında 30 oda için otel inşaası gerçekleştirmiş. Ancak turizm sektörü patlayınca, izinsiz arkaplanda 30 oda inşaası daha yapılmış. Bazıları ise 1 oda için izin almış ancak, belgeyi alan arkaplanda birçok oda açmış.

Kısacası devletten 1 oda için izin belgesi alan kapıya asmış görenler izin belgesi var demiş. Devlet izin vermiş diye düşünürken, izin belgesi alanlar 1 oda değil 30 oda kurmuş. Kaçak göçek işler artmış. Hemde SİT alanlarında… Ücret iadesi ise yapılmayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz