Sit Alanını Nasıl İlan Edilir?

Tarihsel ya da çevresel değeri bulunan, insan eli ile oluşturulan ya da doğal olarak ortaya çıkan ve korunmasında ortak kamu yararı bulunduğu belirlenen alanlara SİT Alanı adı verilmektedir. Sit alanlarının en büyük özelliği ise devlet eli ile koruma altına alınmalarıdır. Peki, sit alanı nasıl ilan edilir?

Sit Alanını Kim İlan Eder?

Sit alanları devlet eli ile koruma altına alınmakta olup bu alanlarda kesinlikle yapılaşma izni verilmesi söz konusu değildir. Çünkü bu alanların korunması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanır. Bir alanın SİT alanı olarak ilan edilmesi kararını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vermektedir. Bakanlık bu kararı verirken belirlenen alanın değerlendirmesini Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının ve Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmelik maddelerine göre vermekte olup yapmış olduğu detaylı inceleme sonucunda kararını açıklamaktadır. Genelde bir alanın SİT alanı olup olmadığının belirlenmesi için vatandaşlar başvuruda bulunmakta, bakanlıkta gerekli incelemeleri yaparak karar vermektedir.

Kaç Çeşit Sit Alanı Vardır?

Sit alanları sahip oldukları özelliklere göre sınıflandırılmakta olup 4 grubu ayrılmaktadır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere tarihi dokulara sahip olan alanlara tarihi sit alanı, arkeolojik eserleri barındıran sit alanların arkeolojik sit alanı, doğal güzellikleri barındıran sit alanların doğal sit alanı ve mimari ve mahalli güzellikleri barındıran sit alanlarına de kentsel sit alanı adı verilmektedir. SİT alanlarında inşaat izni verilmesi mümkün olmayıp sadece bakanlık tarafından tanınan bazı istisnalar ve özel izinler söz konusu olabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz