Sit Alanları Birleştirilebilir mi? Tevhit İşlemi Yapılabilir mi?

Koruma altına alınmış, yerleşim yapılmasına izin verilmeyen, izinlerin ise belli kurallar dahilinde verildiği alanlara “Sit alanı” deniyor. Peki, bu alanlarda tevhit işlemi yapılabilir mi?

Sit Alanı Nedir?

Sit, insanlık adına tarihsel veya çevresel bir değer olarak görülen doğal varlıklarla birlikte insan eliyle ortaya konulmuş olan ve de bunlarla bütünleşmiş olan yapıların oluşturduğu, korunmasında kamu yararı bulunan kentsel ve kırsal çevre olarak tanımlanır. Sit alanlarının tespiti ve tescili, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafınca yapılır. Alanın sit alanı sorgulama işleminin yapılması için, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne, söz konusu alandaki yapının pafta, ada ve parsel bilgileri ile başvurulması gerekiyor.

Tevhit Nedir?

Tevhit, tapu kütüğünde ayrı olan birden fazla taşınmazın birleştirilmesine denir. Bu işlemde söz konusu olan taşınmazlar aynı kişiye ait de olabilir, farklı kişilere ait de olabilir. Ayrıca tevhit işlemi 2010/4 sayılı genelgede, “Birbirine bitişik birden çok parselin bir parsel haline dönüştürülmesi” şeklinde tanımlanmıştır.

Sit Alanlarında Tevhit İşlemi Yapılır mı?

Korunması gerekli olan taşınmaz kültür varlıklarının gruplandırılması, söz konusu taşınmazların sahiplerinin müracaatı üzerine yapılıyor. Gruplandırılan taşınmaz kültür varlıkları, tapu kütüğünde “Beyanlar” hanesinde kayda geçiriliyor.
Korunması gerekli olan taşınmaz kültür varlığı parselleri, yani sit alanları taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir edecek şekil ve surette ayrılamıyor. Ve tevhit işlemi gerçekleştirilemiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz