SİT Alanında Tadilat İzni Kaldırıldı Mı?

Bilindiği üzere doğal SİT alanlarında gerçekleştirilecek olan tadilat ve onarımlarda Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan izin alınması şartı bulunuyordu. İşte yapılan yeni yasal düzenlemeler ile beraber SİT alanında onarım izni resmen kaldırılmış oldu. Peki, kaldırılan bu zorunluluk sonrasında bu SİT alanlarında bulunan yerlerde onarım ve tadilat işlemlerinin yapılması için nasıl bir prosedür izlenecek?

Artık Yetki İdarelerinin Onayı Yeterli Olacak

Doğal güzellikleri sayesinde Türkiye’de çok sayıda SİT alanı bulunuyor. SİT alanlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için de bu alanlarda yapılacak olan onarım ve tadilatlarda onay süreci bazen oldukça uzayabiliyor. Eskiden bu alanlarda yapılacak olan tamir ve tadilatlarda Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan onay alınması zorunluluğu uygulanırken alınan yeni karar ile beraber yetki idarelerinden onay alınması yeterli oluyor.

SİT Alanı Tadilat İzni Karar Metni 

“Doğal Sit Alanlarında olup, ruhsatı ve mimari projesi daha önce komisyonca uygun görülen mevzuata uygun olarak tamamlanmış veya mevzuata uygun devam eden veya yapı ruhsatı almış veya yapı kullanma izni almış yapıların;

Vaziyet planında kaydırma ve yer değişikliği yapmamak, taban alanı büyüklüğü, kontur ve çatı dahil bina yüksekliğini değiştirmemek kaydı ile,
• imar planı değişikliğine gerek bulunmayan ve ilave yapılaşma içermeyen, yapı ruhsatı değişikliği gerektiren esaslı tadilatlarda,
• diğer basit tamir, onarım ve tadilatlarda,
Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu kararına gerek duyulmaksızın imar mevzuatı kapsamında yetkili idarelerin izni ile yapılabileceğine; karar verildi.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz