Sit Alanlarındaki gayrimenkullerde Trampa

Trampa: İnşaat ve emlak sektöründe çok sık karşılaştığımız terimlerden bir tanesi olan trampa, değişim-takas kelime anlamı ile karşımıza çıkıyor ve bu sektörlerde trampa çok fazla tercih ediliyor. Sit alanları trampa konusu ise yine benzer bir konu ve dilerseniz sit alanları üzerinde trampa değişim işlemlerinden daha detaylı bir şekilde bahsetmeye çalışalım. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar ve belirlenen trampa alanlarında yer alan emlaklar, hazine taşınmazları ile trampa edilebiliyor. Bu değişimin söz konusu olması için emlağın belirlenen sit alanında karşımıza çıkması gerekiyor ve söz konusu değişim de yine hazine taşınmazı ile eş değer rakama sahip ise trampa işlemi gerçekleştiriliyor.

Sit Alanlarında Trampa

Hepinizin bildiği gibi doğal ve kültürel taşınmazların yer aldığı alanlar sit alanı olarak adlandırılıyor ve bu alanlarda ilgili kurum dışında herhangi bir kurum çalışma yapamıyor, ya da tüzel kişilikler emlak çalışması için bu bölgelerden herhangi bir şekilde arsa satın alamıyor. Ancak vakti zamanında alınmış, daha doğrusu parsellenmiş olan arazilerde oluşturulan yapıların tasnifi gerçekleştirilmek zorundadır ve bunun için sit alanları trampa işlemleri karşımıza çıkıyor. İmar plan şartı aranmadan yapılan çalışmalarda gerekli resmi belgeler karşılıklı olarak imzalanıyor ve sit alanları üzerindeki çalışmalar başlıyor.

Kültürel mirası korumak adına dönem dönem çalışmalar yapılıyor ve bu kültürel mirasın halka açık alanlara dağıtılması adına da gerekli düzenlemeler yapılıyor. Trampa çalışmalarının ana hedefi aslında budur ve gerekli değişimin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için de tüm evraklar ortaya konulur. Sit alanlarının koruma bölgesi olduklarını bir kez daha hatırlatmakta fayda var ve yalnızca eserlerin yer aldığı alanlar olarak bilinmesi çok yanlıştır çünkü herhangi bir doğal miras da sit alanı tanımlaması için yeterli olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz