Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen sit alanları, özellikle son günlerde yeterli denetimin yapılmadığı için yeniden inceleniyor. Bakan bu konu hakkında: Sit alanl

Sit Alanlarını Kim Belirler?
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen sit alanları, özellikle son günlerde yeterli denetimin yapılmadığı için yeniden inceleniyor. Bakan bu konu hakkında: Sit alanlarının yeniden incelenmesi gerekiyor, Devlet’e ait alanlar bir kez daha kontrol edilecek ve daha detaylı bir çalışma yapılarak yeni sit alanları belirlenecek şeklinde konuştu. Koruma alanları olarak da bilinen sit alanları, farklı kategorilerde karşımıza çıkıyor ve genellikle tarihi-doğal güzelliklerin yer aldığı alanlar olarak biliniyor. Bu alanlar, halka açık alanlar değildir ancak belli zaman dilimlerinde ve belli dönemlerde gerekli açılış, ya da gerekli ziyaretler yapılmaktadır. Doğal sit alanlarının belirlenmesinde ilgili kurum olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu aşamada gerekli kontrolleri ve incelemeleri en iyi şekilde yapıyor ancak hali hazırda Devlet kontrolünde olmayan ve sürekli olarak zarar verilen koruma alanlarının yer aldığı da biliniyor. Bu alanların devlet tarafından ele alınması gerektiğin belirten Bakan, sit alanlarının yenileneceğini ve bir kez daha resmi sınırların çizileceğini söylüyor. 
Kategorilerin ve çalışmaların yeniden değerlendirilmesi gündemde ancak bunun için gerekli izinler henüz çıkmadı. Sit alanlarının kusursuz bir şekilde korunması gerektiğini çok iyi biliyoruz fakat bu aşamada ülkemizin çok da sorumlu ya da çok da profesyonel hareket ettiğini söylemek doğru olmayacaktır. Sit alanları, tarihin ve doğal güzelliklerin ihtişamını bizlere en iyi şekilde sunan alanlardır ve bu alanların korunması da bizim en büyük görevlerimizden bir tanesidir. 
İnternet üzerinde yer alan birçok haberde sit alanlarının farklı çalışmalar için kullanıldığı ve gerekli koruma planlarının ortaya sunulmadığı yer alıyor. Haberler ne denli doğru bilinmez ancak yeni bir sürecin başladığını ve koruma alanlarının gözden geçirileceği net bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.