Çok katlı binalardan oluşan siteler adeta küçük birer mahalle olarak kabul edilmeli, her sitede yönetim mümkün olduğunca tek elden yönetilerek insanların sunulan hizmetlere olan er

Site Aidat Tutarları Nasıl Belirlenir?
Çok katlı binalardan oluşan siteler adeta küçük birer mahalle olarak kabul edilmeli, her sitede yönetim mümkün olduğunca tek elden yönetilerek insanların sunulan hizmetlere olan erişimleri kolaylaştırılmalıdır. Her sitede güvenlik hizmeti, temizlik hizmeti, teknik hizmet, bakım hizmeti, yönetim ve idari hizmetler gibi son derece geniş bir hizmet ağı verilmektedir. 
Site Aidat Hesaplamasına Hangi Maliyetler Dahil Edilmelidir?
Bu hizmetlerin yanı sıra sitenin ortak kullanılan elektrik, su, doğalgaz, mazot, bina bakım ve onarım giderleri gibi giderlerin karşılanabilmesi, yukarıda sayılan hizmetlerin sağlıklı bir şekilde kesintisiz olarak sunulabilmesi için de her site yönetimi aylık olarak belirli bir oranda site aidat ödemesi tahsil etmektedir. 
Site Aidatı Nasıl Hesaplanır?
Aidat seviyesinin hesaplanması aslında son derece kolaydır. Hesaplama yaparken site yönetimi aylık giderleri dikkate alarak bir bütçe hesaplaması yapmalı ve ardından bu maliyeti sitede yer alan toplam daire sayısına bölerek aylık aidat tutarı belirlemesinde bulunmalıdır. 
Sitede yer alan giriş kapılarının sayısı güvenlik maliyetleri açısından bilgi verirken, toplam yeşil alan metrekaresi de peyzaj giderleri açısından fikir edinilmesini sağlayacaktır. Elektrik, su, doğalgaz, mazot, asansörlerin bakım ücretleri, peyzaj giderleri ve varsa vale hizmetleri gibi lüks giderler maliyet hesaplamasına dâhil edilerek genel maliyet daire sayısına bölünerek site aidat hesaplaması gerçekleştirilir. Siteye taşınan kişilerin 3/2 çoğunluğa ulaşması ile beraber yasal olarak site aidatı toplanmaya başlanır ancak pratikte sitede yaşamın başlaması ile giderlerin başlaması nedeni ile çoğunluk aranmadan tahsilatlara başlanması önerilmektedir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.