Site Aidatı Nasıl Belirlenir?

Sitelerde ortak alan olarak belirlenen ve ortak kullanım sonucu oluşan giderlerin maliyetleri toplanan site aidatları üzerinden karşılanmaktadır. Her site kendi maliyetlerini göz önünde bulundurarak ödenecek olan aidat tutarını belirler. Bu tutar bazı dönemlerde oluşan ihtiyaçlara bağlı olarak arttırılabilir. Peki, site aidatı nasıl belirlenir?

Site Aidatı Nasıl Hesaplanır?

Site aidatının nasıl belirleneceği kat mülkiyeti kanunu kapsamında belirlenmektedir. Kat malikleri arasında yapılan başka bir anlaşma bulunmazsa kendi arsa paylarında sitenin ortak giderlerinin karşılanması amacı ile site aidatı ödemekle yükümlüdür. Site yönetiminin yapmış olduğu toplantıda yönetim planı hazırlanmakta ve bu plan içerisinde yapılan giderler dökülerek bu giderlerin karşılanması amacı ile toplanması gereken toplam tutar belirlenmektedir. Bu toplam tutar kat malikleri arasında bölüştürülmekte olup bağımsız bölüm başına düşen tutar site aidatı olarak belirlenen tarihler içerisinde toplanır. Bu tutarın ilan edilmesinin ardından her bir kat malikinin 7 günlük itiraz hakkı bulunmakta olup bu hakkın kullanılmaması belirlenen site aidatının kabul edildiği anlamına gelir.

Site Aidatı Nasıl Toplanır?

Gerçekleştirilen toplantıda site aidatı ödemesi için bir tarih belirlenir ve tüm kat malikleri bu tarihte site aidatını ödemekle yükümlüdür. Aidat site yönetimi tarafından açılan banka hesabına yatırılabileceği gibi kat maliklerinin kendisi tarafından ya da yönetim tarafından yetkilendirilen kişilerce de toplanabilir. Her kat maliki aralarında bunun aksini gösteren bir anlaşma bulunmadığı sürece belirtilen site aidatını yine belirtilen tarihler içerisinde ödemekle yükümlüdür.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz