Site Apartmanda Kapıcı Zorunlu mu?

Artan apartman sayısı ile birlikte bizler de site yönetimi olarak apartmanlarda kapıcı bulundurmanın zorunlu olup olmadığı sorusuna cevap verelim istedik! Apartmanlarda kapıcı bulma konusunda herhangi yasal bir madde bulunmuyor ve zorunlu kılınmıyor ancak günümüzde birçok sitede apartmanın temizliği ve denetiminden sorumlu kapıcılar çalışıyor ve yasalar bu aşamada karşımıza çıkıyor. Kapıcıların ve site yönetiminin belli başlı haklara sahip olduklarını görüyoruz ve bu haklar ile birlikte kapıcılığın bariz bir şekilde meslek haline geldiğini de söyleyebiliyoruz.

Kapıcı Olacaksa Asgari Ücret ve Sigorta Yapmanız Gerekiyor

Site yönetimi keyfine göre kararlar verip kapıcıyı çıkarabiliyor, ya da maaş konusunda yine kafasına göre rakamlar belirleyebiliyor ancak yasalar buna dur demek için var ve belli bir ücretin altında kapıcı maaşı ödemek yasak olarak karşımıza çıkıyor. Asgari ücret altında ödeme yapmak suç sayılıyor ve bunun yanında sigortasız olarak da çalıştıramıyorsunuz. Kapıcının belli başlı hakları bulunuyor ve bir memur gibi belli dönemlerde yıllık iznini kullanabiliyor. Haftalık izin olarak 1 gün veriliyor ve bunu da kapıcı belirliyor, bu izin günlerinde kapıcıdan herhangi bir istekte bulunamıyorsunuz. Yıllık izin döneminde kapıcının yerine bir başkasını çalıştırabilirsiniz ancak yasalar yine devreye giriyor ve ücret olarak asgari ücret sınır kabul ediliyor.

Kapıcılar, yasalar tarafından çok fazla hak sahibidir diyebiliriz, bu anlamda kapıcı olarak görev yapanların bu yasalara hakim olması ve haklarını aramasını tavsiye ediyoruz. Özellikle büyük apartmanlarda ve sitelerde kapıcıların üzerine daha fazla görev düşüyor bu yüzden yasalar hakkında bilgi sahibi olmak onları biraz daha rahatlatıyor ve işten çıkarma gibi durumlarda yasal haklarını en iyi şekilde kullanabiliyorlar. Yasal haklarınızı bildiğiniz takdirde haberiniz olmadan ya da ani bir kararla işten çıkartılma gibi bir durum söz konusu olmaz!

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz