Toplu konut yönetimleri yapılırken, site yöneticilerinin bazı sorumlulukları bulunuyor ve bu sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Peki nedir bu sorumluluklar? Bunların yanı sıra site yönetimi için gerekli evraklar nelerdir? İşte merak edilen sorular…

Site yönetimi için gerekli evraklar nedir?

Site yönetimi kapsamında parsel ve parsellerde yer alan birçok bağımsız bölümü ifade eden ortak yerlerde yer alan blok yapılarından her biri için, kendi sorunları çözmek adına o bloğa ait olan ortak yerler için, blokta yer alan bağımsız kat malikleri kurulu tarafından yönetim sağlanmaktadır.

Bu parsellerde yer alan blok olarak kabul görmeyen yapılar var ise, bu nitelikle yer alan yapılar ile blok aynı yerdeyse eğer, kendi sorunları ve parselin ortak yerlerine yönelik sorunlar, o parsel içerisinde bulunan kat malikleri kurulu tarafından sağlanmaktadır.

Toplu yapı bakımından ortak yapı veya yer ile tesisler bağımsız kat malikleri kurulu tarafından yönetilmektedir. Ve bu yönetim şekli kanunlarda yer alan bilgilere göre olmalıdır. Yönetim kapsamında toplu yapı temsilciler kurulu, bloklu yapılar için her blokta yer alan maliklerince seçilmiş olan yöneticilerden oluşmaktadır.

Peki site yönetimi için hangi evraklar gerekiyor?

Site yönetimi için birçok evrak gerekmektedir. Ancak başlıca olması gereken evraklar içerisinde, Site yönetim planı olmalıdır. Bundan sonra ise site genel kurul defteri olmalıdır. Son olarak ise Hazirun cetveli olması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz