2016 yılından 2010 yılına kadar son 6 yıllık zaman dilimi içerisinde ev alanların sayıları azalırken kiraya çıkan kişilerin sayılarında artış yaşandığı görüldü. Geriye dönük 6 yıll

Son 6 Yılda Kiraya Çıkanlar Artarken Ev Alanlar Azaldı
2016 yılından 2010 yılına kadar son 6 yıllık zaman dilimi içerisinde ev alanların sayıları azalırken kiraya çıkan kişilerin sayılarında artış yaşandığı görüldü. Geriye dönük 6 yıllık zaman dilimi içerisinde ev sahibi olan kişilerin sayılarında 232 bin kişilik bir azalma yaşanırken kiraya çıkan kişilerin sayısında ise 1 milyon 774 bin kişilik artış yaşandığı görüldü. 
Ekonomik Durumun Bozulması En Önemli Neden 
İnsanların konut alımından vazgeçerek kiraya çıkmaya karar vermelerindeki en önemli etken olarak ise bozulan ekonomik güç gösterildi. İnsanların ekonomik güçlerini kaybetmeye başlamaları ile beraber kiraya çıkış eğilimlerinin arttığına dikkat çekilirken lojmanlarda oturan kişilerin sayılarında da yaşanan artış dikkat çekti. TÜİK tarafından gerçekleştirilen Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması verileri incelendiğinde 2010 yılında Türkiye’de yaşamakta olan her 100 kişiden 60 tanesinin kendi evinde oturduğu görülürken 2016 yılında bu rakamın yüzde 59,7 seviyesine gerilediği görüldü. 
Lojmanda Oturanların Sayısı Da Artıyor 
Aynı araştırmanın sonuçlarına göre lojmanda oturan kişilerin sayılarında da anlamlı bir artış yaşandığı dikkat çekiyor. Buna göre 2010 senesinde lojmanda oturan kişilerin nüfusa oranı yüzde 1,2 olarak belirlenirken 2016 yılında bu oran yüzde 1,5 seviyesine yükselerek 1 milyon 156 bin kişiye yükseldi. 6 yıllık zaman dilimi içerisinde konut masrafının çok yük getirdiğini belirten kişilerin oranları yüzde 28,2 oranından yüzde 17,4 seviyesine geriledi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.