Son Dakika! İmar Affı Kapsamından Çıkarıldı

 

Emekliye bayramda ikramiye verilmesi ve borçların yeniden yapılandırılması gibi farklı düzenlemeleri içeren torba yasa beklendiği gibi meclisten geçirildi. Torba yasa içerisinde meclisten geçirilen imar barışı için ise son dakika kararı alındı. Alınan karara göre ilk günlerde af kapsamına alındığı duyurulan tarihi yarımada ve Boğaziçi af kapsamından çıkarıldı.

Boğaz Öngörümü Af Kapsamından Çıkarıldı

 

Tarihi yalıları ve İstanbul siluetine olan etkisi ile af kapsamına alınması tartışmalara neden olan boğaz öngörümü bölgesi ve tarihi yarımada af kapsamından çıkarıldı. Burada getirilecek olan imar affının hem kötü görüntüyü arttıracak olması hem de bölgede bundan sonra kaçak yapılaşma için cesaret verici bir girişim olması nedeni ile söz konusu kararın alındığı belirtiliyor. Verilen kararda şehir planlamacıları ve derneklerin başlatmış oldukları kampanyalar ile getirmiş olduğu eleştirilerin de önemli bir payı bulunuyor.

Kentsel Dönüşümde Yapı Kayıt Belgesi Şartı Kaldırıldı

 

Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılan yasal düzenlemelerin içerisine kentsel dönüşümde yapı kayıt belgesi şartını da ekledi. Yapılan değişiklik ile beraber bundan sonra kentsel dönüşüm projelerinde yapı kayıt belgesi zorunlu belgeler arasından çıkarıldı ve yapı kayıt belgesi olmayan taşınmazların da kentsel dönüşümden yararlanmasının önü açılmış oldu. Torba yasa içerisinde bunlara ek olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi kararı da meclisten geçirilerek yasalaştırıldı. Emeklilere ilk ikramiyeleri Ramazan Bayramı öncesinde ödenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz