Resmi Gazete’de yayımlanan yeni imar düzenlemesi 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak olup, sekiz kata kadar uzatılan binaları engelliyor ve askeri alan tanımını da değiş

İmar Alanındaki İyileştirmeler
Resmi Gazete’de yayımlanan yeni imar düzenlemesi 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak olup, sekiz kata kadar uzatılan binaları engelliyor ve askeri alan tanımını da değiştiriyor.
Yüzde 30 Sınırı
Yeni imar düzenlemeleri ile bir parsele verilen inşaat hakkının suiistimalini önlemek amacı ile emsal harici alanların toplamı, inşaat hakkının yüzde 30’u oranı ile sınırlanıyor. Bütün cepheleri toprak altında gömülü bulunan otoparklar, emsal alanı dışında kaldı. Mevcut durumda yapılaşması mümkün olmayan parseller, belediye ya da bakanlık tarafından birleştirilecek olup, ilgili idarenin bu durumla ilgili mal sahiplerine üç ay süre tanıması söz konusu oluyor. Verilen sürede anlaşmaya varılmaz ise birleştirme işlemi idare tarafından yapılacak.
8 Katlı Binalar Engelleniyor
İstanbul Boğazı gibi eğimli olan arazilerde yol cephesinden 4 – 5 kat olarak gözüken fakat cephedeki eğim sebebi ile 7 – 8 kata kadar ulaşan yapılar engellenecek. Yeni imar düzenlemesi ile yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, imar durum belgesi, kanal ve yol kotu tutanaklarını düzenleme gibi durumlar afet riski altında kalan alanların dönüştürülmesin ilişkin mevzuat kapsamında, gerektiği takdirde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.
Askeri Alan Tanımında Değişiklik
Gayrimenkul Hukukçuları Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, yeni imar düzenlemesi ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına ait olan alanların, askeri alan tanımı haricinde tutulduğunu belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.