Sonradan Balkon Yapma Şartları Nelerdir?

 

İlk yapılan projede balkon konulmayan ve inşaatı bu şekilde tamamlanan ancak daha sonra kat maliki tarafından balkon yapılmak istenmesi son derece sık rastlanılan bir durumdur. Peki, sonradan balkon yapma şartları nelerdir?

Sonradan Balkon Yapılabilir Mi?

 

 

İskanı alınırken balkon konulmayan binalarda sonradan balkon yapmak aranılan koşulların yerine getirilmesi durumunda söz konusu olabiliyor. Bu izinler alınmadan yapılan onaylanan mimari projeye uygun olmayan her türlü tadilat kaçak yapı kapsamına girdiği için yapılacak olan her türlü değişiklik için izin almak gerekiyor. Balkonu olmayan binaya sonradan balkon yapmak içinde mutlaka taşınmazın kayıtlı olduğu belediyeye resmi başvuruda bulunulması gerekiyor.

Kat Maliklerinin Rıza Göstermesi Gerekiyor

 

 

Belediye izninde önce balkon yaptırmak isteyen kişinin aynı binada bulunan diğer kat maliklerinin iznini alması gerekiyor. Çünkü yapılan değişiklik binada bulunan kat maliki tarafından belediyeye şikâyet edilebiliyor ya da bu yapının yıkılması için itiraz eden kişi Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunarak dava açma hakkına sahip oluyor.
Bağımsız bölüm ilavesi için uygulanan kurallar ilgili kanunun 44. Maddesi kapsamında değerlendirmeye alınmakta olup kat maliklerinin ortak rızası aranılan ilk şarttır. Buna ek olarak bütün bağımsız alanlar yeni katılacak olan bu alan sonrası yeniden hesaplanmalıdır. Yapılan bu yeni bölüm üzerinde yeni kat irtifakı kurulur ve kurulan bu yeni kat irtifakı tescil edilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz