Müteahhitin ödeyeceği vergiler…

SorularKategori: Genel SorularMüteahhitin ödeyeceği vergiler…
kubilay kasal sordu 5 sene önce

Arama sonuçları “Bir inşaat firması (müteahhit) ile arsama ev yaptırmak maksadıyla görüşmekteyim. Öncelikle acaba kandırılıyor muyum? gibi içimdeki güvensizlik yaklaşımım nedeniyle, müteahhitin bazı talep/teklifleri beni tedirgin ettiği için bir bilene danışmak istedim. Müteahhit; yapılacak işin bedelini benden banka yoluyla aldığı taktirde (ki asıl olması gerekenin benim açımdan bu olduğunu söylüyor) firma olarak aldığı bedelin % 18 i kadar vergi ödemesi gerektiğini, bu vergiyi de fiyat teklifi sırasında bedele yansıtması gerektiğini, lakin eğer ödemeleri banka yerine elden makbuz karşılığında (makbuzun arkasına kendi el yazısı ile falan işin karşılığı olarak filancadan şu tarihte elden bu makbuz karşılığında şu kadar tl. aldım yazarak) ödeme yaparsam bu KDV den kurtulabileceğimizi teklif etti. Birincisi; böyle bir uygulama yapılabilir mi? Yapılır ise nasıl olmalıdır? Bana yasal bir sorun yaratır mı? Ayrıca müteahhit; bedeli düşük tutarak, mesela bir kaba inşaat sözleşmesi yaparak (düşük bedelli) belediyeye bununla müracaat edip ruhsat alıp işlemleri başlatabileceğimizi, bu düşük bedel üzerinden vergi ödeneceğini, bu sözleşmeden birkaç gün sonraki bir tarihle asıl teferruatlı yeni bir sözleşme daha yapılabileceğini, hukuken zaten yeni tarihli sözleşmenin geçerli olacağını, bu sözleşmenin noterde yapıldıktan sonra aramızda kalacağını, belediyeye ibraz edilmeyeceğini, böylece düşük vergi ile işin bitirilebileceğini söylüyor. Bu doğru mudur? yapılabilir mi? eksileri veya artıları ne olur? bu hususlarda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz